کسادی زندگی و تجارتاز منظر قرآن ، زندگی مردم ، چگونه « کساد » می‌شود ؟ و چه تجارتی « کساد » ندارد ؟ 

                         

علت کسادی زندگی انسان ، « بایر بودن قلب او از ذکر الهی » است.

قرآن افرادی که قلبشان از « ذکر » خالی شده و  مصرف کننده و بی‌فایده شده‌اند را ، « قوم بُور » نامیده است. (سوره فرقان/18)

قرآن در سوره فاطر مردمی را که اهل تلاوت کلام الله و اقامه نماز و انفاق هستند را أهل « تجارت پُر سود و بدون زیان و کسادی » معرفی می کند : 

إِنَّ الَّذينَ يَتْلُونَ كِتابَ اللَّهِ وَ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ أَنْفَقُوا مِمَّا رَزَقْناهُمْ سِرًّا وَ عَلانِيَةً يَرْجُونَ تِجارَةً لَنْ تَبُورَ (29)


مطهره تابش     1394/02/27 - 23:09
کساد درونی ورکودبیرونی است لذا قطعا کساد که از قلب سرچشمه میگیرد باعث رکود هم میشودبعبارتی عدم طهارت قلب که منجربه کسادمیشودعامل رکودانسان در مسیر صیروریتش بسوی خداست

با سلام به نظرم مطلبتان درست است. زیرا کسادی به خاطر نامرغوب بودن کالا و لذا بی مشتری ماندن است اما رکود یک مسئله ی بیرونی و مربوط به بازار و عوامل خارجی است. موفق و موید باشید.

مطهره تابش     1394/02/23 - 00:18
شایدبتوان گفت معامله با خدا تجارتی است که کسادی ندارد زیرا وصل به نامحدودقادرمطلق است که فقط بااو تجارت کردن شایسته است اما تجارتی که با اهداف دنیوی (غیرالهی)باشد عامل کسادی است زیرا عمر گرانقدرخودرا برای امری محدود وزودگذر هزینه میکند

با سلام . چون خداوند جمیل است و فقط هر چیز زیبا و صادق و پاک را می خرد لذا کارهایی که با سوء نیت انجام می شود و حُسن فاعلی و حُسن فعتلی ندارند خریداری نمی شوند و بازار قلب انسان کساد می ماند. انستان با قرآن مداوم باد.

باقری     1393/11/27 - 22:31
باسلام بیع تجارتی است که کسادی ندارد و ما می توانیم از بیع های پر سود خود به بیعت با حضرت حق و اهل بیت علیهم السلام برسیم

با سلام و تشکر از اظهار نظر شما.

باقری     1393/11/24 - 23:57
أُوْلَئكَ الَّذِينَ اشْترَوُاْ الضَّلَالَةَ بِالْهُدَى‏ فَمَا رَبحِت تجَّرَتُهُمْ وَ مَا كاَنُواْ مُهْتَدِين آنان كسانى هستند كه گمراهى را به جاى هدايت خريدند، پس تجارتشان سود نكرد و از راه يافتگان [به سوى حق‏] نبودند(2/بقره/16) تجارت سودمند يَأَيهُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ هَلْ أَدُلُّكمُ‏ عَلىَ‏ تجِارَةٍ تُنجِيكمُ مِّنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ10 تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ تجَاهِدُونَ فىِ سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِكمُ‏ وَ أَنفُسِكُمْ ذَالِكمُ‏ خَيرْ لَّكمُ‏ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ11 يَغْفِرْ لَكمُ‏ ذُنُوبَكمُ‏ وَ يُدْخِلْكمُ‏ جَنَّاتٍ تجَرِى مِن تحَتهَا الْأَنهْارُ وَ مَسَاكِنَ طَيِّبَةً فىِ جَنَّاتِ عَدْنٍ ذَالِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيم اى اهل ايمان! آيا شما را به تجارتى راهنمايى كنم كه شما را از عذابى دردناك نجات مى‏دهد؟ 10 به خدا و پيامبرش ايمان آوريد، و با اموال و جان‏هايتان در راه خدا جهاد كنيد اين [ايمان و جهاد] اگر [به منافع فراگير و هميشگى آن‏] معرفت و آگاهى داشتيد، براى شما [از هر چيزى‏] بهتر است 11 تا گناهتان را بيامرزد، و شما را در بهشت‏هايى كه از زير [درختان‏] آن نهرها جارى است و خانه‏هاى پاكيزه در بهشت‏هاى جاويدان درآورد اين است كاميابى بزرگ (61/الصف/ 10-11-12)

با سلام و تشکر از پاسخ شما . لطفا یک « کلمه » از قرآن به عنوان‌ « عامل کسادی » زندگی و تجارت پیدا کنید ؟ موفق باشید.