مشاوره - جلسه 9بسمه تعالی

مشاوره دکتر غفرانی

جلسه نهم

 

قرآن در چند جا کلمه مشاوره را بکار برده ؟ ...

والوالدات 233 بقره

و مادران [بايد] فرزندان خود را دو سال تمام شير دهند [اين حكم] براى كسى است كه بخواهد دوران شيرخوارگى را تكميل كند و خوراك و پوشاك آنان [=مادران] به طور شايسته بر عهده پدر است هيچ كس جز به قدر وسعش مكلف نمى‏شود هيچ مادرى نبايد به سبب فرزندش زيان ببيند و هيچ پدرى [نيز] نبايد به خاطر فرزندش [ضرر ببيند] و مانند همين [احكام] بر عهده وارث [نيز] هست پس اگر [پدر و مادر] بخواهند با رضايت و صوابديد يكديگر كودك را [زودتر] از شير بازگيرند گناهى بر آن دو نيست و اگر خواستيد براى فرزندان خود دايه بگيريد بر شما گناهى نيست به شرط آنكه چيزى را كه پرداخت آن را به عهده گرفته‏ايد به طور شايسته بپردازيد و از خدا پروا كنيد و بدانيد كه خداوند به آنچه انجام مى‏دهيد بيناست (۲۳۳)

 

وَالْوَالِدَاتُ يُرْضِعْنَ أَوْلاَدَهُنَّ حَوْلَيْنِ كَامِلَيْنِ لِمَنْ أَرَادَ أَن يُتِمَّ الرَّضَاعَةَ وَعلَى الْمَوْلُودِ لَهُ رِزْقُهُنَّ وَكِسْوَتُهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ لاَ تُكَلَّفُ نَفْسٌ إِلاَّ وُسْعَهَا لاَ تُضَآرَّ وَالِدَةٌ بِوَلَدِهَا وَلاَ مَوْلُودٌ لَّهُ بِوَلَدِهِ وَعَلَى الْوَارِثِ مِثْلُ ذَلِكَ فَإِنْ أَرَادَا فِصَالًا عَن تَرَاضٍ مِّنْهُمَا وَتَشَاوُرٍ فَلاَ جُنَاحَ عَلَيْهِمَا وَإِنْ أَرَدتُّمْ أَن تَسْتَرْضِعُواْ أَوْلاَدَكُمْ فَلاَ جُنَاحَ عَلَيْكُمْ إِذَا سَلَّمْتُم مَّآ آتَيْتُم بِالْمَعْرُوفِ وَاتَّقُواْ اللّهَ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ ﴿۲۳۳﴾

     
 

 

و اگر بخواهند با رضایت هم ، کودک را زودتر از شیر بگیرند گناهی برآنها نیست ( پس رزق بچه بدست پدر و مادر نیست )

شورا در اسلا م نیست مشورت هست در کارها با انها مشورت کن

آل عمران 159

پس به [بركت] رحمت الهى با آنان نرمخو [و پرمهر] شدى و اگر تندخو و سختدل بودى قطعا از پيرامون تو پراكنده مى‏شدند پس از آنان درگذر و برايشان آمرزش بخواه و در كار[ها] با آنان مشورت كن و چون تصميم گرفتى بر خدا توكل كن زيرا خداوند توكل‏كنندگان را دوست مى‏دارد (۱۵۹)

 

فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِي الأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ ﴿۱۵۹﴾

     
 

 

مشورت کردن مدینه العلم یعنی پیامبر با دیگران ، مشورت از بالا به پایین هست برای اینکه اینها شخصیت پیدا کنند .

بالا باید با پایین مشورت کنند چون مشورت از بالا به پایین است نه از پایین به بالا. پس زن باید با مرد مشورت کند . می خواهد به شوهر عزت بدهد شخصیت بدهد .

شاِ شاور – هماهنگ شدن

38 شوری  کارهایشان را با مشورت یکدیگر انجام می دهند .

یعنی اینکه با هماهنگی هم انجام می دهند یعنی در کار جمعی تک روی نمی کنند . پس آیه ای که تکلیف ما را دیگران انجام دهند نیست .

بخش سوم

برای حل اختلاف ابتدا باید چه کرد ؟

کشف باور های مشترک . باید اولین اقدام در رفع اختلافت باشد تعالوا الی الحکمه سواِ بیننا و بینکم

این بالا امدن است تعالی است که به مشترکا خود مراجعه کنیم .

الف: الا نعبد الا الله           ب : و لا نشرک به شیئا

ج : و لا یتخذ .... آل عمران 64 ( تسلیم امر خدا هستیم )یعنی خود خواهی نداریم .

ما سلطه گر و سلطه پدیر نیستیم .

اگر روی برگرداندند به حکم خدا تسلیم باشیم .

برای کشف مشترکات چه باید کرد ؟

هنرمندانه ترین هنر انسان در تمام لحظات زندگی انسان ارتباط " است .

زیرا هر انسانی سانی برای ابراز توانایی های بالقوه خودش مجبور به ارتباط با خود ، خالق و خلایق است .

و افراد بشر در هر نوعی ارتباطی با یکدیگر با یکی از این سه حالت مواجه می شود :

حالت اول : برقرار نشدن رابطه و عدم تفاهم با خود ، خدا و خلایق . وقتی یکی از موانع درونی و بیرونی مانع ارتباط انسان با خودش و خالقش و خلایق می شود ( ارتباط یا ابراز )

او از تفاهم و همراهی با دیگران محروم و در وهم و خیال و افسرذگی و انزوا و احساس غریبی و تنهایی زجر می کشد ( بهانه خود شکوفایی پیدا نکرده )

حالت دوم : برداشت ناقص یا تحلیل غلط از افراد و اشیاء و حوادث چرا اکثر مردم عازم جهنم هستند .

چرا اکثر مردم عازم جهنم هستند ؟

چرا با اینکه سواد و مدرک مردم و امکانات رفاهی آنها و فعالیت رسانه ها هر روز بیشتر نی شود اما ظلم و جور و جنگ و جنایت و دروغ هم در همه کشور ها هر روز بیشتر می شود .

پس از قتل بی دلیل هابیل هر روز هزاران نفر فقط به خاطر سوء تفاهم و بدفهمی با یکدیگر در گیر می شوند و کارشان به بیمارستان یا دادگاه یا زندان یا قبرستان و یا جهنم می کشد .

تمام خودکشی ها و اغلب قهرها و طلاق ها به خاطر سوء تفاهم است . تمام پیامبران و امامان فقط به خاطر سوءتفاهم به شهادت رسیده اند .

قرآن بخاطر سوء تفاهم در میان مسلمانان محجور مانده است .

حالت سوم :

بهترین و با نشاط ترین حالت در روابط خانوادگی ، علمی ، اقتصادی ، سیاسی و ا جتماعی زمانی رخ        می دهد که تفاهمی روشن و عمیق میان افراد یک مجموعه برقرار گردد .

( سرطان ، خود خواه شدن یک بافت بدن است . خودسر می شود تبدیل به تومور می شود که خوش خیم و بدخیم است )

به نظر می رسد عوامل ایجاد تفاهم عبارتند از :

دعوت به خودشناسی

اگر افراد خودشان را درست بشناسند منظورشان را هم قطعا درست بیان می کنند زیرا انسان از خودبیگانه خواسته ها و آرزوهای زیادی دارد اما نیازها و توانایی ها و امکانات خود را نمی شناسد لذا گفتار و رفتار و اخلاق عقلانی ندارد و روابطش آلوده به افراط و تفریط است .

اولین درس خودشناسی باید شناخت عقل خویش و مجموعه بدیهیاتی باشد که مبنای منطق و تشخیص زیبایی و خیر و حق و کما هستند .

زیرا عقل اولین مخلوق و سالمترین مخلوق و نزدیکترین پیامبر الهی برای هر انسانی است :

اثبب بالعقول و اعاقب بالعقول

خداوند در حدیث قدسی می فرماید:

ثواب میدهیم بخاطر عقل و عقاب می کنم بخاطر عقل

این عادت خوب نیست باید اراده کنید کار خوب را

در قداست عقل همین بس که خداوند می فرماید ریشه ی همه ی پلیدی ها و رذالتها را رجوع نکردن به عقل می داند .

 یونس 100

و هيچ كس را نرسد كه جز به اذن خدا ايمان بياورد و [خدا] بر كسانى كه نمى انديشند پليدى را قرار مى‏دهد (۱۰۰)

 

وَمَا كَانَ لِنَفْسٍ أَن تُؤْمِنَ إِلاَّ بِإِذْنِ اللّهِ وَيَجْعَلُ الرِّجْسَ عَلَى الَّذِينَ لاَ يَعْقِلُونَ ﴿۱۰۰﴾

     
 

 

نهایت عقلانیت عشق است .

عشق قبل از عقل ، هوس است . عشق بعد از عقل معرفت است و قرآن شرورترین جنبنده را فرد کر و لالی می داند که به عقل خود رجوع نمی کند

انفال 22

قطعا بدترين جنبندگان نزد خدا كران و لالانى‏اند كه نمى‏انديشند (۲۲)

 

إِنَّ شَرَّ الدَّوَابِّ عِندَ اللّهِ الصُّمُّ الْبُكْمُ الَّذِينَ لاَ يَعْقِلُونَ ﴿۲۲﴾

     
 

 

ملک 10

و گويند اگر شنيده [و پذيرفته] بوديم يا تعقل كرده بوديم در [ميان] دوزخيان نبوديم (۱۰)

 

وَقَالُوا لَوْ كُنَّا نَسْمَعُ أَوْ نَعْقِلُ مَا كُنَّا فِي أَصْحَابِ السَّعِيرِ ﴿۱۰﴾

     
 

 

تمام افرادی که به عقل خود اعتنا نمی کنند قطعا نمی توانند عاشق خالق خود و مشتاق ملاقات با او باشند :

اولم ........ روم 8

يا در خودشان به تفكر نپرداخته‏اند خداوند آسمانها و زمين و آنچه را كه ميان آن دو است جز به حق و تا هنگامى معين نيافريده است و [با اين همه] بسيارى از مردم لقاى پروردگارشان را سخت منكرند (۸)

 

أَوَلَمْ يَتَفَكَّرُوا فِي أَنفُسِهِمْ مَا خَلَقَ اللَّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَمَا بَيْنَهُمَا إِلَّا بِالْحَقِّ وَأَجَلٍ مُّسَمًّى وَإِنَّ كَثِيرًا مِّنَ النَّاسِ بِلِقَاء رَبِّهِمْ لَكَافِرُونَ ﴿۸﴾

     
 

 

افراد از خود بیگانه قطعا با خودشان و خلایق هم رابطه سالمی ندارند . لذا از منظر قرآن خودشناسی مقدمه و شرط خداباوری است ومن عرف نفسه فقد عرف ربه

ذاریات 21

و در خود شما پس مگر نمى‏بينيد (۲۱)

 

وَفِي أَنفُسِكُمْ أَفَلَا تُبْصِرُونَ ﴿۲۱﴾

     
 

 

( بازخواستهای خدا – چرا بصیرت ندارید . چرا تفکر نمی کنید . تدبر . تعقل

44 بقره

آيا مردم را به نيكى فرمان مى‏دهيد و خود را فراموش مى‏كنيد با اينكه شما كتاب [خدا] را مى‏خوانيد آيا [هيچ] نمى‏انديشيد (۴۴)

 

أَتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَتَنسَوْنَ أَنفُسَكُمْ وَأَنتُمْ تَتْلُونَ الْكِتَابَ أَفَلاَ تَعْقِلُونَ ﴿۴۴﴾

     
 

 

برای جهالت شخص همین بس که قدر خودش را نشناسد ( حضرت علی علیه السلام )

پس اولین اقدام برای ایجاد تفاهم باید دعوت و تقویت خودشناسی ئر خودتان و اطرافیان و مردم باشد

عامل دوم :

تلاش پیگیر برای واژه شناسی

زیرا در میان اراد باسواد جهان تقریبا هیچ واژه ای تعریف واحد و مفهوم روشنی ندارد .

از بی سواد ی پرسیدند : عشق چند حرفه ؟ و اوگفت چهار حرف وقتی همه به او خندیدند او از باسوادی در کنار خود پرسید :

" مگر حسین چند حرفه ؟"

 

 

 

اللهم عجل لولیک الفرج

 

 

 

 


بی نام     1395/10/02 - 12:04
سلام و تشکر بابت پاسخ کامل و جامع شما... الان متوجه مسئله شدم با این توضیحات در واقع این مشاوره با این سبک رایج همان صحبت اقای حائری است که می فرمایند استعمار اجازه فکر کردن به ادم نمی دهد و استعمار نو قبل از پرسیدن سوال جواب مسئله را می دهد و دائم کتب حل المسائل را چاپ می کنن مصداقش با این فرمایش شما می شود کتب مشاوره ای که در این حجم عظیم وجود دارد یا برنامه های مشاوره ای صدا و سیما ان شاءالله که خداوند به شما خیر کثیر دهد

با سلام به شما و سلام به دقت و بصیرت شما. امیدوارم عاقبت به خیر باشد.

بی نام     1395/09/28 - 18:50
با سلام و وقت بخیر ببخشید اینکه فرمودید در قران شورا و مشاوره نیست، پس این مراجعه مردم به خود معصومین در زمان حیاتشان و خواستن نظر انها و راهتمایب شان به چه معنا بوده؟ (با لحن سوالی بخوانید لطفا) ممنون در پناه حق باشید

با سلام به شما و سلام به پرسش مهم شما. در قرآن دو بار از « مشورت » سخن گفته شده است. یکبار به حاکم اسلامی فرمان می دهد : که با مردم برای « هماهنگی » در امور مشورت کن. و بار دوم می فرماید : مومنین برای هماهنگی در امور با هم مشورت می کنند. اما این « مشاوره » که غربی ها و مزدوران استکبار در کشور ما ترویج می کنند برای توهین به عقلانیت و تحقیر مردم و جلوگیری از بلوغ آنان است. خداوند حکیم هر انسانی را به توانایی هایی مجهز فرموده که در سن بلوغ بتواند « تکالیف اصلی » خودش را در شرائط مختلف با « عقل خود » به درستی تشخیص دهد پس اینکه « اسرار خصوصی » خود را به دیگری بگوتیم و اینکه از دیگری بخواهیم که « تکلیف ما را تشخیص » دهد ، دو تخلف تحقیرآمیز و بزرگ است. زیرا « مومن » ، « عزیز » است و باید از عزت خود پاسداری کند پس مجاز نیست اسرارش را به دیگران بازگو کند و « حرمت » خودش را بشکند. و از آنجا که « آزمون » هر فردی اینست که با « عقل » خودش « تکلیفش » را بفهمد پس « سپردن اختیار خود » به دیگران ، خبط بزرگی است. البته این « مشاوره = کسب تکلیف توسط دیگران » با « یادگرفتن روش مسئله حل کردن » خیلی فرق دارد. می توان از دیگران بیاموزیم که مسائل خود را چگونه حل کنیم مثلا چگونه « ماهیگیری » کنیم ، اما اینکه دیگری مسئله ما را حل کند و برایمان ماهی بگیرد ، بسیار زشت و توهین آمیز و فسادآفرین است. جالب اینکه در تمام کتابهای « مشاوره » ( به دروغ و موذیانه ) به مشاورین « توصیه » شده که برای مراجعین خود « تعیین تکلیف » ، « نکنید » بلکه کمک کنید تا مراجعین خودشان « تکلیف خودشان را تشخیص دهند » اما تمام مشاورین « تکلیف تعیین می کنند » ( حتی دارو تجویز می کنند ) و تمام مراجعین هم برای « کسب تکلیف به مشاورین مراجعه می کنند » و باز جالب تر اینکه اکثر مردم به دیگران « مشاوره های خوبی می دهند » اما در « حل مسائل خودشان » همیشه درمانده و محتاج دیگرانند. خداوند ما و شما را إلقائات شیاطین حفظ و از معارف نورانی و عزتمندانه قرآنی سیراب فرماید. إن شاء الله تعالی

دشتی     1395/05/01 - 07:29
سلام استاد...خدا قوت...خوش به سعادتتون که میتونید تموم مسائل رو از دریچه ایی ببینید که دیگران یا بهتره بگم عده کمی میبینن...طوری که امثال من از شنیدن و خواندن مطالبتون به وجد میاد...خدا عمر پر برکت بهتون بده و سایه اتون مستدام باشه انشاءالله.

با سلام به شما و سلام به مقام والای زن و تشکر از حُسن ظن شما. خداوند متعال ، ما و شما را از غرور و غفلت و تکبر و جهالت حفظ نماید و عاقبت ما و شما را ختم به خیر فرماید.إن شاء الله تعالی