تقوا در خانواده - جلسه 8بسمه تعالی

رعایت تقوا در خانواده 

دکتر غفرانی

جلسه هشتم 1/6/1394

فرق مخلوقات الهی با مصنوعات بشری

تمام مصنوعات بشری مثل رباتها . ساعت ها . لوازم برقی و....رفتاری تکراری و یکنواخت دارند و فاقد کنجکاوی و خلاقیت و نوآوری است در تمام مخلوقات الهی ( الکترون . گیاه . حیوان . جن . ملائکه . و انسان ) سرشار از تنوع و ابتکار و نوآوری و در نتیجه منحصر به فرد هستند یعنی مخلوقات الهی به اندازه فهم ذاتی و غریزی خود و برای یافتن غذا و جفت گیری ، لانه سازی یا فرار از دشمن کنجکاوی و ابتکار عمل دارند و زندگی خود را توسعه میدهند ( گیاه در شرایط مختلف تغییرات مختلف دارند بعد از آتش سوزی گیاهان خاصی سبز میشوند . سنجاب بیشترین کشاورزی را میکند بلوط را زیر خاک میکند و فراموش میکند و سبز میشود        زیرا جریان زندگی و رشد بدون کنجکاوی قطعا از حرکت می ایستد و حتما از بین میرود و طبق سنت الهی افزایش کنجکاوی و پرسیدن قابلیت را افزایش میدهد وافزایش قابلیت رزق و روزی رابیشتر میکند به همین خاطر با هدایت حکیمانه ی الهی تمام کودکان از 4 سالگی پرسیدن را شروع میکنند هر چه بیشتر سوال میکنند رشدشان بیشتر است

اولین پرسش در عالم را چه کسی مطرح کرد ؟

شاید اولین پرسش را ملائکه مطرح کردند

سوره بقره آیه 29

هُوَ الَّذِى خَلَقَ لَكُم مَّا فىِ الْأَرْضِ جَمِيعًا ثُمَّ اسْتَوَى إِلىَ السَّمَاءِ فَسَوَّئهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَ هُوَ بِكلُ‏ِّ شىَ‏ْءٍ عَلِيمٌ(29)

اوست كه همه آنچه را در زمين است براى شما آفريد، سپس آفرينش آسمان را [كه به صورت ماده‏اى دود مانند بود] اراده كرد و آن را به شكل هفت آسمان [همراه با نظامى استوار] درست و نيكو قرار داد؛ و او [به قوانين و محاسباتِ‏] همه چيز داناست. (29)

سوره بقره آیه 32

قَالُواْ سُبْحَانَكَ لَا عِلْمَ لَنَا إِلَّا مَا عَلَّمْتَنَا إِنَّكَ أَنتَ الْعَلِيمُ الحَْكِيمُ(32)

گفتند: تو از هر عيب و نقصى منزّهى، ما را دانشى جز آنچه خودت به ما آموخته‏اى نيست، يقيناً تويى كه بسيار دانا و حكيمى. (32)

اولین اعتراض را چه کسی مطرح کرد ؟

ابلیس چون به امر الهی اعتراض کرد و گفت :

سوره اعراف آیه 13

قَالَ فَاهْبِطْ مِنهَْا فَمَا يَكُونُ لَكَ أَن تَتَكَبَّرَ فِيهَا فَاخْرُجْ إِنَّكَ مِنَ الصَّغِرِينَ(13)

خدا فرمود: از اين جايگاه و منزلتت [كه عرصه فروتنى و فرمانبردارى است‏] فرود آى؛ زيرا تو را نرسد كه در اين جايگاه بلند، بزرگ منشى كنى پس بيرون شو كه قطعاً از خوارشدگانى. (13)

آیا تقوا و پرسشگری با هم سازگار هستند ؟

ابتدا باید ببینم دین و پرسش چی هستند ؟

ادیان الهی کدامند ؟

 متاسفانه در میان مردم شایع شده که ادیان الهی 5 موردند در حالیکه نام آنها را هم نمیدانند و تاسف بیشتر اینکه دانشگاه و رشته و کتاب ادیان شناسی هم داریم اما قرآن دین الهی را از منظر خداوند فقط اسلام میداند

سوره ال عمران آیه 19

إِنَّ الدِّينَ عِندَ اللَّهِ الْاسْلَامُ وَ مَا اخْتَلَفَ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ إِلَّا مِن بَعْدِ مَا جَاءَهُمُ الْعِلْمُ بَغْيَا بَيْنَهُمْ وَ مَن يَكْفُرْ بَِايَاتِ اللَّهِ فَإِنَّ اللَّهَ سَرِيعُ الحِْسَابِ(19)

مسلماً دينِ [واقعى كه همه پيامبرانْ مُبلّغ آن بودند] نزد خدا اسلام است. و اهل كتاب [درباره آن‏] اختلاف نكردند مگر پس از آنكه آنان را [نسبت به حقّانيّت آن‏] آگاهى و دانش آمد، اين اختلاف به خاطر حسد و تجاوز ميان خودشان بود؛ و هر كس به آيات خدا كافر شود [بداند كه‏] خدا حسابرسى سريع است. (19)

آورنده ی دین اسلام کیست ؟

مردم 5 احتمال را مطرح می کنند 1- حضرت آدم ع 2- حضرت ابراهیم ع 3- پیامبر خاتم صلی الله 4- پیامبران اولوالعزم 5- همه پیامبران

در شب بعثت پیامبران از خدا چی گرفتند ؟

قرآن با شرح بعثت حضرت موسی ع فرموده ما فقط با او سخن گفتیم

سوره طه آیه 11الی 14

فَلَمَّا أَتَئهَا نُودِىَ يَمُوسىَ(11)

إِنىّ‏ِ أَنَا رَبُّكَ فَاخْلَعْ نَعْلَيْكَ إِنَّكَ بِالْوَادِ الْمُقَدَّسِ طُوًى(12)

وَ أَنَا اخْترَْتُكَ فَاسْتَمِعْ لِمَا يُوحَى(13)

إِنَّنىِ أَنَا اللَّهُ لَا إِلَاهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدْنىِ وَ أَقِمِ الصَّلَوةَ لِذِكْرِى(14)

پس چون به آن آتش رسيد، ندا داده شد: اى موسى! (11)

به يقين اين منم پروردگار تو، پس كفش خود را از پايت بيفكن؛ زيرا تو در وادى مقدس طوى هستى. (12)

و من تو را [به پيامبرى‏] برگزيدم، پس به آنچه وحى مى‏شود، گوش فرا دار. (13)

همانا! من خدايم كه جز من معبودى نيست، پس مرا بپرست و نماز را براى ياد من برپا دار. (14)

 

درباره پیامبر خاتم می فرماید : ما با او فقط سخن گفتیم :

سوره نجم آیه 3و4

وَ مَا يَنطِقُ عَنِ الهَْوَى(3)

إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْىٌ يُوحَى‏(4)

و از روى هوا و هوس سخن نمى‏گويد. (3)

گفتار او چيزى جز وحى كه به او نازل مى‏شود، نيست. (4)

پس همه پیامبران الهی فقط کلام الهی را دریافت کردند

مسلمانان با سخنان پیامبر صلی الله چی کردند ؟

مسلمانان کلام دریافتی از رسول اکرم را در دو مجموعه جمع آوری کردند اول : در کلام الله ( لفظ و معنا و مفهوم مال خدا بود

دوم : در کتاب حدیث ( مفهوم مال خدا و کلام مال رسول خدا بود

مهمترین آیه در قرآن کدام است ؟

ای پیامبر تو روی خود را به سمت دین کن که فطرتی است که مردم بر اساس آن سرشته شده اند پس پیامبر خاتم دین نیاوردند این آفرینش خداست

سوره روم آیه 30

فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفًا فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتىِ فَطَرَ النَّاسَ عَلَيهَْا لَا تَبْدِيلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَالِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَ لَاكِنَّ أَكْثرََ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ(30)

پس [با توجه به بى‏پايه بودن شرك‏] حق‏گرايانه و بدون انحراف با همه وجودت به سوى اين دين [توحيدى‏] روى آور، [پاى‏بند و استوار بر] سرشت خدا كه مردم را بر آن سرشته است باش براى آفرينش خدا هيچگونه تغيير و تبديلى نيست؛ اين است دين درست و استوار؛ ولى بيشتر مردم معرفت و دانش [به اين حقيقت اصيل‏] ندارند. (30)

همه دین دارند دین هم در فطرتشان است

نتیجه : پس طبق آیه دین فطری است و فطرت انسان دینی است پس پیامبران دین نیاوردند

پس پیامبران چه آورده اند ؟

همه پیامبران بی وقفه تلاش کردند که فطرت مردم را فعال و آنان را از خواب غفلت بیدار کنند تا عاقل و عاشق خدا شوند پس به همه پیامبران ، پیامبران تبلیغی میگویند :

تبلیغی یعنی زمینه بلوغ مردم را فراهم میکردند

پس ماموریت همه پیامبران زمینه سازی بلوغ انسان و تبلیغ بوده است اما 5 پیامبر اولو العزم صلوات الله علیهم علاوه بر آن راه آن محبوب یکتا را هم نشان دادند

پیامبران تشریعی

پیامبران تبلیغی کارشان عاقل کردن مردم بوده تا عشق ایجاد شود و نیاز به راه باشد . تبلیغی به بلوغ رساندن است

وجود پیامبران چه ضرورتی داشت ؟

 مهمترین دلیل اتمام حجت است

سوره نساء آیه 165

* يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ كُونُواْ قَوَّامِينَ بِالْقِسْطِ شهَُدَاءَ لِلَّهِ وَ لَوْ عَلىَ أَنفُسِكُمْ أَوِ الْوَالِدَيْنِ وَ الْأَقْرَبِينَ إِن يَكُنْ غَنِيًّا أَوْ فَقِيرًا فَاللَّهُ أَوْلىَ‏ بهِِمَا فَلَا تَتَّبِعُواْ الهَْوَى أَن تَعْدِلُواْ وَ إِن تَلْوُاْ أَوْ تُعْرِضُواْ فَإِنَّ اللَّهَ كاَنَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرًا(135)

 

اى اهل ايمان! [همواره در همه امور زندگى‏] قيام كننده به عدل، و گواهى دهنده براى خدا باشيد، هر چند به زيان خود يا پدر و مادر يا خويشانتان باشد. اگر [يكى از دو طرف نزاع‏] توانگر يا فقير باشد [با لحاظ كردن وضع آنان، بر خلاف خدا گواهى ندهيد؛ زيرا] خدا به حمايت از آنان و رعايت حالشان سزوارتر است. پس [در هنگام گواهى دادن‏] از هواى نفس پيروى نكنيد تا از حق منحرف شويد. و اگر زبانتان را [به سوى گواهى ناحق و دروغ‏] بپيچانيد، يا از گواهى دادن روى برتابيد؛ يقيناً خدا همواره به آنچه انجام مى‏دهيد، آگاه است. (135)

مسلمان کیست ؟

حضرت علی ع می فرمایند الاسلام . تسلم

پس مسلمان هر فرد بالغی است که تسلیم رسول باطنی و رسول ظاهری زمان خودش باشد

مسلمانی  ما از چه زمانی است ؟

سوره حج آیه 78

وَ جَاهِدُواْ فىِ اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ هُوَ اجْتَبَئكُمْ وَ مَا جَعَلَ عَلَيْكمُ‏ْ فىِ الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ مِّلَّةَ أَبِيكُمْ إِبْرَاهِيمَ هُوَ سَمَّئكُمُ الْمُسْلِمِينَ مِن قَبْلُ وَ فىِ هَاذَا لِيَكُونَ الرَّسُولُ شَهِيدًا عَلَيْكمُ‏ْ وَ تَكُونُواْ شهَُدَاءَ عَلىَ النَّاسِ فَأَقِيمُواْ الصَّلَوةَ وَ ءَاتُواْ الزَّكَوةَ وَ اعْتَصِمُواْ بِاللَّهِ هُوَ مَوْلَئكمُ‏ْ فَنِعْمَ الْمَوْلىَ‏ وَ نِعْمَ النَّصِيرُ(78

و در راه خدا چنان كه شايسته جهاد است، جهاد كنيد؛ او شما را برگزيد و بر شما در دين هيچ مشقت و سختى قرار نداد. [در دينتان گشايش و آسانى قرار داد مانند گشايش و آسانىِ‏] آيين پدرتان ابراهيم، او شما را پيش از اين «مسلمان» ناميد و در اين [قرآن هم به همين عنوان نامگذارى شده‏ايد] تا پيامبر گواه بر شما باشد و شما هم گواه بر مردم باشيد؛ پس نماز را برپا داريد و زكات را بپردازيد و به خدا تمسّك جوييد. او سرپرست و ياور شماست؛ چه خوب سرپرست و ياورى و چه نيكو يارى‏دهنده‏اى است. (78

حضرت ابراهیم شما را مسلمان نامید

بنابراین هر انسان سالمی در هر شرایطی

اولا : خیر و شر ، زیبائی و زشتی ، حق و باطل ، خوبی و بدی و .....را قطعا تشخیص میدهد

ثانیا: هر انسان سالمی قطعا خیرو زیبائی وحق وخوبی را میخواهد

ثالثا : هر انسان سالمی قطعا از شر و زشتی و باطل و بدی و نقص و پلیدی و دروغ و خیانت و تجاوز بیزار و متنفر هم هست

سوره عنکبوت آیه 66

لِيَكْفُرُواْ بِمَا ءَاتَيْنَاهُمْ وَ لِيَتَمَتَّعُواْ فَسَوْفَ يَعْلَمُونَ(66)

سرانجام به آنچه [از نعمت‏] به آنان عطا كرديم، ناسپاسى ورزند، و [از زندگى شرك‏آلودشان‏] برخوردار شوند؛ به زودى [نتيجه اين ناسپاسى و زندگى شرك‏آلود را] خواهند دانست. (66)

وقتی سوار کشتی شدید با تمام اخلاص ولی در خشکی خدا را فراموش می کنید

پس دین یعنی چه ؟

دین همان ثانیا و ثالثا است

پیامبر اکرم فرمودند : دین تبری و تولی

سوره بقره آیه 256

لَا إِكْرَاهَ فىِ الدِّينِ قَد تَّبَينَ‏َ الرُّشْدُ مِنَ الْغَىّ‏ِ فَمَن يَكْفُرْ بِالطَّغُوتِ وَ يُؤْمِن بِاللَّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَى‏ لَا انفِصَامَ لَهَا وَ اللَّهُ سمَِيعٌ عَلِيمٌ(256)

در دين، هيچ اكراه و اجبارى نيست [كسى حق ندارد كسى را از روى اجبار وادار به پذيرفتن دين كند، بلكه هر كسى بايد آزادانه با به كارگيرى عقل و با تكيه بر مطالعه و تحقيق دين را بپذيرد]. مسلماً راه هدايت از گمراهى [به وسيله قرآن، پيامبر و امامان معصوم‏] روشن و آشكار شده است. پس هر كه به طاغوت [كه شيطان، بت و هر طغيان گرى است‏] كفر ورزد و به خدا ايمان بياورد، بى‏ترديد به محكم‏ترين دستگيره كه آن را گسستن نيست، چنگ زده است؛ و خدا شنوا و داناست. (256)

در دین اجبار نیست

پرسش یعنی چه ؟ کشف درست یا غلط مغایرت یا کمبود است

میان درون و بیرون و دریافتها با بدیهیات عقلی

و مطرح کردن آن مانند پرسش های حضرت موسی ع از حضرت خضر ع

بهترین راه تقویت مسئله ایجاد کردن است باید کنجکاوی را تقویت کنیم .

 

اللهم عجل لولیک الفرج

 

برای این مطلب نظری ثبت نشده است و یا نظر شما هنوز مورد تایید مدیر سایت قرار نگرفته است