تقوا در خانواده - جلسه 7بسمه تعالی

رعایت تقوا در خانواده 

دکتر غفرانی

جلسه هفتم 25/05/1394

ما دو نوع لباس داریم :

انواع لباس

  1. برخی لباسها ی انسان ، ( مانند آفت که مغز دانه رامی پوشانند تا دانه نابود شود ) انسان را می پوشانند تا حیوانیت او را نمایان شود مثل گرسنگی وترس که انسان عقل خود را از دست میدهد

سوره نحل آیه 112

وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا قَرْيَةً كَانَتْ ءَامِنَةً مُّطْمَئنَّةً يَأْتِيهَا رِزْقُهَا رَغَدًا مِّن كلُ‏ِّ مَكاَنٍ فَكَفَرَتْ بِأَنْعُمِ اللَّهِ فَأَذَاقَهَا اللَّهُ لِبَاسَ الْجُوعِ وَ الْخَوْفِ بِمَا كَانُواْ يَصْنَعُونَ(112)

و خدا [براى پندآموزى به ناسپاسان‏] مَثَلى زده است: شهرى را كه امنيت و آسايش داشت و رزق و روزىِ [مردمش‏] به فراوانى از همه جا برايش مى‏آمد، پس نعمت خدا را ناسپاسى كردند، در نتيجه خدا به كيفر اعمالى كه همواره مرتكب مى‏شدند، بلاى گرسنگى و ترس فراگير را به آنان چشانيد. (112)

سوره بقره آیه 42

وَ لَا تَلْبِسُواْ الْحَقَّ بِالْبَاطِلِ وَ تَكْتُمُواْ الْحَقَّ وَ أَنتُمْ تَعْلَمُونَ(42)

و حق را با باطل مخلوط نكنيد [تا تشخيص دادنشان بر مردمِ جوياى حق دشوار نشود]، وحق را [كه قرآن وپيامبر است‏] در حالى كه مى‏دانيد [و مى‏شناسيد، از مردم‏] پنهان نكنيد. (42)

سوره انعام آیه 82

الَّذِينَ ءَامَنُوا وَ لَمْ يَلْبِسُواْ إِيمَانَهُم بِظُلْمٍ أُوْلَئكَ لهَُمُ الْأَمْنُ وَ هُم مُّهْتَدُونَ(82)

كسانى كه ايمان آوردند و ايمانشان را به ستمى [چون شرك‏] نياميختند، ايمنى [از عذاب‏] براى آنان است، و آنان راه يافتگانند. (82)

سوره تحریم آیه 6

يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ قُواْ أَنفُسَكمُ‏ْ وَ أَهْلِيكمُ‏ْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الحِْجَارَةُ عَلَيهَْا مَلَئكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَّا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَ يَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ(6)

اى مؤمنان! خود و خانواده خود را از آتشى كه هيزم آن انسان ها و سنگ ها است حفظ كنيد. بر آن فرشتگانى خشن و سخت‏گير گمارده شده‏اند كه از آنچه خدا به آنان دستور داده سرپيچى نمى‏كنند، و آنچه را به آن مأمورند، همواره انجام مى‏دهند. (6)

این آتش هیزمش خود مردم هستند

  1. برخی لباس ها مانند زمین که پوست دانه را فرا میگیرد تا مغز آن رشد کند حیوانیت انسان را          می پوشانند تا انسانیت او شکوفا شود حال از خود بپرسید شما کدام لباس هستید ؟ زیرا زن و شوهر لباس هم هستند اولین کسی که تکریم یا حقارت را القا میکند مادران هستند مادرها توهین میکنند خورد میکنند

4 وظیفه مادر : 1- شناساندن پدر به فرزند 2- فرزند به پدر

سوره لقمان آیه 33

يَأَيهَُّا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمْ وَ اخْشَوْاْ يَوْمًا لَّا يجَْزِى وَالِدٌ عَن وَلَدِهِ وَ لَا مَوْلُودٌ هُوَ جَازٍ عَن وَالِدِهِ شَيًْا إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ فَلَا تَغُرَّنَّكُمُ الْحَيَوةُ الدُّنْيَا وَ لَا يَغُرَّنَّكُم بِاللَّهِ الْغَرُورُ(33)

اى مردم! از پروردگارتان پروا كنيد، و بترسيد از روزى كه هيچ پدرى چيزى [از عذاب‏] از فرزندش دفع نمى‏كند، و نه هيچ فرزندى دفع كننده چيزى [از عذاب‏] از پدر خويش است. بى‏ترديد وعده خدا حق است، پس زندگى دنيا شما را نفريبد، و مبادا شيطان شما را به [كرم و رحمت‏] خدا مغرور كند. (33)

مراحل رشد سیادت . وزارت . مشاوره

  1. هفت سال اول تمام بچه ها میگویند میتوانم . مادر باید به بچه تفهیم کند که میتواند یعنی بچه را به خودش معرفی کند
  2. حرمت برادر -خواهر –سفره- نان -آب –خاله- دائی و......را به او معرفی کنیم

لباس تقوا بهترین لباس است

سوره اعراف آیه 26

يَابَنىِ ءَادَمَ قَدْ أَنزَلْنَا عَلَيْكمُ‏ْ لِبَاسًا يُوَارِى سَوْءَاتِكُمْ وَ رِيشًا وَ لِبَاسُ التَّقْوَى‏ ذَالِكَ خَيرٌْ ذَالِكَ مِنْ ءَايَاتِ اللَّهِ لَعَلَّهُمْ يَذَّكَّرُونَ(26)

اى فرزندان آدم! ما لباسى كه شرمگاهتان را مى‏پوشاند، و لباسى فاخر و گران كه مايه زينت و جمال است، براى شما نازل كرديم؛ و لباس تقوا [كه انسان را از آلودگى‏هاى ظاهر و باطن بازمى‏دارد] بهتر است، و اين [لباس كه با استفاده از آن انسان به سعادت ابدى مى‏رسد] از نشانه‏هاى خداست، باشد كه متذكّر [اين حقيقت‏] شوند. (26)

با تقوا بودن چگونه :

زیبائی در سادگی است  . وسادگی اوج زیبائی است

تجملات باید در حد شان شما باشد

متقین از دید  امیر المومنین

در عین به جا آوردن اعمال شایسته باز ترسان است

شب میکنند در حالیکه خوشحال هستند -نگرانند مبادا من غفلتی داشتم  و شاد هستند به فضل و رحمت خدا و اگر نفس او را در آنچه بر او سنگین است از او پیروی نکند ، او نیز آنچه را که نفس به آن رغبت دارد به او نمیدهد. نورچشم او در چیزی است که جاوید است از چیزی که پایدار نیست زهد می ورزد . بردباری را با علم ممزوج میکند . کلامشان را با عمل ممزوج میکند

اللهم عجل لولیک الفرج


برای این مطلب نظری ثبت نشده است و یا نظر شما هنوز مورد تایید مدیر سایت قرار نگرفته است