تقوا در خانواده - جلسه 6بسمه تعالی

رعایت تقوا در خانواده 

دکتر غفرانی

جلسه ششم 18/05/1394

لباس

یکی از امتیازات بشر نسبت به سایر مخلوقات نسبت به جن و ملک و جانوران داشتن لباس است .

لباس چیست ؟

لباس یک هدیه آسمانی است و مخصوص انسان است

یا بنی آدم قد انزلنا علیکم لباسا

ای فرزند آدم برای شما لباسی فرستادیم

این از نشانه های حکمت خداست تا متذکر شوند

سوره اعراف آیه 26

يَابَنىِ ءَادَمَ قَدْ أَنزَلْنَا عَلَيْكمُ‏ْ لِبَاسًا يُوَارِى سَوْءَاتِكُمْ وَ رِيشًا وَ لِبَاسُ التَّقْوَى‏ ذَالِكَ خَيرٌْ ذَالِكَ مِنْ ءَايَاتِ اللَّهِ لَعَلَّهُمْ يَذَّكَّرُونَ(26)

اى فرزندان آدم! ما لباسى كه شرمگاهتان را مى‏پوشاند، و لباسى فاخر و گران كه مايه زينت و جمال است، براى شما نازل كرديم؛ و لباس تقوا [كه انسان را از آلودگى‏هاى ظاهر و باطن بازمى‏دارد] بهتر است، و اين [لباس كه با استفاده از آن انسان به سعادت ابدى مى‏رسد] از نشانه‏هاى خداست، باشد كه متذكّر [اين حقيقت‏] شوند. (26)

بارش برای رویش است که یکی از آنها همین لباس است

لباس چیست ؟

هر چیزی است که اولا عورت انسان را که دیده شدنش زشت است کامل بپوشاند

ان برگهایی که آدم و حوا استفاده کردند آسمانی نبود . زن و شوهرهایی که اینرا رعایت نمی کنند برای هم چندش آور میشوند

آدم و حوا در بهشت اولیه لباس داشتند و وقتی لباس آنها کنده شد زشتی آنها نمایان شد پس حیوانات که عورت آنها نمایان است هیچ چیز جالبی نیست تا ببینند زشتی های یکدیگر را

ثانیا : لباس هر چیزی است که انسان را از عوارض بیرونی ( گرما . سرما . باد . باران . آتش . تشعشع . گلوله و.....) و از بدن نمایی ، تبرج و تحریک حفظ کند و باز دارد :

سوره مائده آیه 30 و 31

فَطَوَّعَتْ لَهُ نَفْسُهُ قَتْلَ أَخِيهِ فَقَتَلَهُ فَأَصْبَحَ مِنَ الخَْاسِرِينَ(30)

فَبَعَثَ اللَّهُ غُرَابًا يَبْحَثُ فىِ الْأَرْضِ لِيرُِيَهُ كَيْفَ يُوَارِى سَوْءَةَ أَخِيهِ قَالَ يَاوَيْلَتىَ أَ عَجَزْتُ أَنْ أَكُونَ مِثْلَ هَذَا الْغُرَابِ فَأُوَارِىَ سَوْءَةَ أَخِى فَأَصْبَحَ مِنَ النَّدِمِينَ(31)

نفس [طغيان گرش‏]، كشتن برادرش را در نظرش سهل و آسان جلوه داد، پس او را كشت و از زيانكاران شد. (30)

پس [در كنار جسد برادرش سرگردان بود كه‏] خدا كلاغى را برانگيخت كه زمين را مى‏كاويد تا به او نشان دهد كه چگونه جسد برادرش را پنهان كند. [با ديدن حركات كلاغ‏] فرياد زد: واى بر من! آيا ناتوان و عاجز بودم از اينكه مانند اين كلاغ باشم تا جسد برادرم را پنهان كنم؟! نهايتاً از پشيمانان شد. (31)

کلاغ به او یاد داد که چگونه زشتی بدن جسد هابیل را پنهان کند

قابیل گفت من از کلاغ کمترم و پس زمین را کند وزشتی پیکر برادرش را پوشاند و پشیمان شد

ثالثا : لباس پوششی است که به انسان زیبائی و حیا و تشخص انسانی و آرامش ببخشد

هن لباس لکم و انتم لباس لهن

 زنان برای شما لباس هستند و شما برای آنان لباس هستید

همه زنان برای شما لباس هستند اگر زن کافر شود مشکلی پیش نمی آید ولی اگر مرد کافر شود بدون طلاق از هم جدا هستند

سوره فرقان آیه 47

وَ هُوَ الَّذِى جَعَلَ لَكُمُ الَّيْلَ لِبَاسًا وَ النَّوْمَ سُبَاتًا وَ جَعَلَ النهََّارَ نُشُورًا(47)

و اوست كه شب را براى شما پوشش، و خواب را مايه استراحت و آرامش، و روز را [زمان‏] پراكنده شدن [جهت فعاليت و كوشش‏] قرار داد. (47)

شب محسوسات را می پوشاند شرایط را برای بیت و بیتوته فراهم میکند

سوره انعام ایه 9

وَ لَوْ جَعَلْنَاهُ مَلَكًا لَّجَعَلْنَاهُ رَجُلًا وَ لَلَبَسْنَا عَلَيْهِم مَّا يَلْبِسُونَ(9)

[اين مغالطه‏گران لجوج مى‏گويند: چرا پيامبر از جنس فرشتگان نيست؟] اگر او را فرشته‏اى قرار مى‏داديم، يقيناً وى را به شكل مردى در مى‏آورديم، و قطعاً حقيقت را همانطور كه آنان بر ديگران مُشتبه مى‏كنند [به سزاى لجاجتشان‏] بر خود آنان مُشتبه مى‏ساختيم، [تا بر فرض پيامبر قرار دادن فرشته، باز بگويند: چرا پيامبرى از جنس بشر براى ما قرار داده است؟] (9)

اگر قرار بود پیامبران از ملائکه باشند مرد بودند ولباسی مناسب می پوشاندیم پس لباس باید باعث تشخص باشد

سوره نحل آیه 14

وَ هُوَ الَّذِى سَخَّرَ الْبَحْرَ لِتَأْكُلُواْ مِنْهُ لَحْمًا طَرِيًّا وَ تَسْتَخْرِجُواْ مِنْهُ حِلْيَةً تَلْبَسُونَهَا وَ تَرَى الْفُلْكَ مَوَاخِرَ فِيهِ وَ لِتَبْتَغُواْ مِن فَضْلِهِ وَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ(14)

و اوست كه دريا را رام و مسخّر كرد تا از آن گوشت تازه بخوريد، و زينتى را كه مى‏پوشيد از آن بيرون آوريد و در آن كشتى‏ها را مى‏بينى كه آب را مى‏شكافند [تا شما را براى حمل كالا، تجارت و داد و ستد جابجا كنند] و براى اينكه از فضل واحسان خدا طلب كنيد و [در نهايت‏] به سپاس گزارى خدا برخيزيد. (14)

دریا را مسخر شما قرار داد تا گوشت تازه بخورید و از دریا جواهرات را استخراج کنید که اینها را می پوشید پس گوشواره والنگو را می پوشند

سوره حج آیه 23

إِنَّ اللَّهَ يُدْخِلُ الَّذِينَ ءَامَنُواْ وَ عَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ جَنَّاتٍ تجَْرِى مِن تحَْتِهَا الْأَنْهَرُ يحَُلَّوْنَ فِيهَا مِنْ أَسَاوِرَ مِن ذَهَبٍ وَ لُؤْلُؤًا وَ لِبَاسُهُمْ فِيهَا حَرِيرٌ(23)

بى‏ترديد خدا كسانى را كه ايمان آورده و كارهاى شايسته انجام داده‏اند، در بهشت‏هايى درمى‏آورد كه از زير درختانش نهرها جارى است، در آنجا با دستبندهايى از طلا و مرواريد آرايش مى‏شوند، و لباسشان در آنجا حرير است. (23)

خدا وارد میکند اهل ایمان را به باغهایی که از کف آن رودها جاری است و همه لباس حریر می پوشند . حریر یعنی جذاب برای بیننده و لطیف باری کسیکه می پوشد

سوره فاطر آیه 12

وَ مَا يَسْتَوِى الْبَحْرَانِ هَاذَا عَذْبٌ فُرَاتٌ سَائغٌ شَرَابُهُ وَ هَاذَا مِلْحٌ أُجَاجٌ وَ مِن كلُ‏ٍّ تَأْكُلُونَ لَحْمًا طَرِيًّا وَ تَسْتَخْرِجُونَ حِلْيَةً تَلْبَسُونَهَا وَ تَرَى الْفُلْكَ فِيهِ مَوَاخِرَ لِتَبْتَغُواْ مِن فَضْلِهِ وَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ(12)

دو دريا مساوى نيستند، اين يكى شيرين و از بين برنده تشنگى و نوشيدنش گوارا و آن يكى شور و تلخ است؛ و از هر يك گوشتى تازه مى‏خوريد و زينتى كه آن را مى‏پوشيد، استخراج مى‏كنيد. و كشتى‏ها را در آن مى‏بينى كه آب را مى‏شكافند و مى‏روند تا شما [با رسيدن به مقاصد و هدف هايتان‏] از فضل او بجوييد و باشد كه سپاس گزارى كنيد. (12)

سوره فاطر آیه 33

جَنَّاتُ عَدْنٍ يَدْخُلُونهََا يحَُلَّوْنَ فِيهَا مِنْ أَسَاوِرَ مِن ذَهَبٍ وَ لُؤْلُؤًا وَ لِبَاسُهُمْ فِيهَا حَرِيرٌ(33)

[پاداششان‏] بهشت‏هاى جاودانه‏اى [است‏] كه در آنها درآيند، در آنجا با دستبندهايى از طلا و مرواريد آرايش مى‏شوند، و لباسشان در آنجا حرير است. (33)

سوره دخان آیه 51 الی 53

إِنَّ الْمُتَّقِينَ فىِ مَقَامٍ أَمِينٍ(51)

فىِ جَنَّاتٍ وَ عُيُونٍ(52)

يَلْبَسُونَ مِن سُندُسٍ وَ إِسْتَبرَْقٍ مُّتَقَبِلِينَ(53)

مسلماً پرهيزكاران در جايگاه امنى خواهند بود. (51)

در ميان بوستان‏ها و چشمه‏سارها؛ (52)

لباس‏هايى از حرير نازك و ديباى ضخيم مى‏پوشند در حالى كه برابر هم مى‏نشينند. (53)

متقین لباس از سندس و استبرق می پوشند بالاترین درجات بهشت مال متقین است

رابعا : لباس ممکن است مانند جوع . خوف .قتل فرزند . باطل . ظلم ) باشد و انسان را از رحمت الهی و رشد عقلانی و تشخص  انسانی محروم و آسیب پذیر کند

سوره نحل آیه 112

وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا قَرْيَةً كَانَتْ ءَامِنَةً مُّطْمَئنَّةً يَأْتِيهَا رِزْقُهَا رَغَدًا مِّن كلُ‏ِّ مَكاَنٍ فَكَفَرَتْ بِأَنْعُمِ اللَّهِ فَأَذَاقَهَا اللَّهُ لِبَاسَ الْجُوعِ وَ الْخَوْفِ بِمَا كَانُواْ يَصْنَعُونَ(112)

و خدا [براى پندآموزى به ناسپاسان‏] مَثَلى زده است: شهرى را كه امنيت و آسايش داشت و رزق و روزىِ [مردمش‏] به فراوانى از همه جا برايش مى‏آمد، پس نعمت خدا را ناسپاسى كردند، در نتيجه خدا به كيفر اعمالى كه همواره مرتكب مى‏شدند، بلاى گرسنگى و ترس فراگير را به آنان چشانيد. (112)

خدا هم به آنها لباسی گرسنگی و ترس پوشاند

پس هر لباسی خوب نیست . کفر به آنها لباس خوف و جوع به آنها پوشاند

سوره بقره آیه 42

وَ لَا تَلْبِسُواْ الْحَقَّ بِالْبَاطِلِ وَ تَكْتُمُواْ الْحَقَّ وَ أَنتُمْ تَعْلَمُونَ(42)

و حق را با باطل مخلوط نكنيد [تا تشخيص دادنشان بر مردمِ جوياى حق دشوار نشود]، وحق را [كه قرآن وپيامبر است‏] در حالى كه مى‏دانيد [و مى‏شناسيد، از مردم‏] پنهان نكنيد. (42)

حق را با باطل نپوشانید که حق را کتمان کرده باشید

سوره انعام آیه 82

الَّذِينَ ءَامَنُوا وَ لَمْ يَلْبِسُواْ إِيمَانَهُم بِظُلْمٍ أُوْلَئكَ لهَُمُ الْأَمْنُ وَ هُم مُّهْتَدُونَ(82)

كسانى كه ايمان آوردند و ايمانشان را به ستمى [چون شرك‏] نياميختند، ايمنى [از عذاب‏] براى آنان است، و آنان راه يافتگانند. (82)

آنانکه ایمان آوردند و ایمان خود را با شرک نپوشانده اند اینها هدایت شدند باید حسن فعلی هم داشته باشید

امنیت برای اینا قطعی است خداوند مراقب اینهاست

سوره غافر آیه 43

لَا جَرَمَ أَنَّمَا تَدْعُونَنىِ إِلَيْهِ لَيْسَ لَهُ دَعْوَةٌ فىِ الدُّنْيَا وَ لَا فىِ الاَْخِرَةِ وَ أَنَّ مَرَدَّنَا إِلىَ اللَّهِ وَ أَنَّ الْمُسْرِفِينَ هُمْ أَصْحَابُ النَّارِ(43)

ثابت و يقينى است اينكه آنچه مرا به سويش مى‏خوانيد براى او در دنيا و آخرت حقّ ادعا [ى الوهيت و ربوبيت‏] نيست، و اينكه بازگشت ما به سوى خداست، و اينكه اسراف‏كاران اهل آتش‏اند. (43)

سوره انعام آیه 137

وَ كَذَالِكَ زَيَّنَ لِكَثِيرٍ مِّنَ الْمُشرِْكِينَ قَتْلَ أَوْلَدِهِمْ شرَُكَاؤُهُمْ لِيرُْدُوهُمْ وَ لِيَلْبِسُواْ عَلَيْهِمْ دِينَهُمْ وَ لَوْ شَاءَ اللَّهُ مَا فَعَلُوهُ فَذَرْهُمْ وَ مَا يَفْترَُونَ(137)

مانند [اين سهم‏بندى بى‏اساس كه هواى نفسشان در نظرشان آراست‏] بتان، كشتن فرزندانشان را در نظرشان آراستند تا سرگردان و هلاكشان سازند و دينشان را بر آنان مُشتبه [و آميخته به بدعت‏ها و خرافات‏] كنند؛ اگر خدا مى‏خواست [اجباراً] آن كار را نمى‏كردند [ولى اجبار به عمل و ترك آن مشمول خواست خدا نيست؛] پس آنان را با آنچه دروغ مى‏سازند واگذار. (137)

مشاورین آنها قتل فرزندانشان را تزئین کردند برای اینکه دینشان پوشش پیدا کند دینشان آشکار نشود اگر خدا آنها را لایق میدید کاری می کرد که چنین نکنند پس فقط نیت خوب کافی نیست حسن فعلی هم لازم است.

لباس چه ضرورتی دارد ؟

تمام مردم عاقل جهان همه بدن یا بخشی از تنشان را با انواع لباس ( زیر پوش .روپوش . دستکش . کلاه . عینگ . و....) پوشانده و خود را محدود میکنند

چرا ؟ 

تا جان شیرینشان را از گرما .سرما . باد و..... حفظ کنند

 لباس ظاهر را محدود میکند شخص محدود میشود تا شخصیت او حفظ شود پس هر انسانی اگر عاقل باشد باید قلب و روح و روان خودش را هم از انواع آفات و آسیب ها محافظت کند تا زشتی ها و پلیدها انسانیش را نیالاید و او باید همسر و فرزندان خود را هم از انواع غفلت و انحراف و گناه ( د رمسائل فردی . اجتماعی . خانوادی . اقتصادی . سیاسی ) حفظ نماید .

اهل آن است که با شما سنخیت دارد

این صیانت عاقلانه از قلب و روح و روان را قرآن لباس تقوا می نامند

اواه : یعنی خیلی انابه داشته

صیانت یعنی مراقبت عاقلانه را لباس تقوا می گویند

سوره اعراف ایه 26

يَابَنىِ ءَادَمَ قَدْ أَنزَلْنَا عَلَيْكمُ‏ْ لِبَاسًا يُوَارِى سَوْءَاتِكُمْ وَ رِيشًا وَ لِبَاسُ التَّقْوَى‏ ذَالِكَ خَيرٌْ ذَالِكَ مِنْ ءَايَاتِ اللَّهِ لَعَلَّهُمْ يَذَّكَّرُونَ(26)

اى فرزندان آدم! ما لباسى كه شرمگاهتان را مى‏پوشاند، و لباسى فاخر و گران كه مايه زينت و جمال است، براى شما نازل كرديم؛ و لباس تقوا [كه انسان را از آلودگى‏هاى ظاهر و باطن بازمى‏دارد] بهتر است، و اين [لباس كه با استفاده از آن انسان به سعادت ابدى مى‏رسد] از نشانه‏هاى خداست، باشد كه متذكّر [اين حقيقت‏] شوند. (26)

لباس تقوا باید ظاهر ما را بپوشاند و دین و عقل و معرفت مرا بپوشاند . باعث زینت شود باعث غرور وتبرج نشود این لباس تقوا خودش آیت خداست . یعنی توجهی که بدن را بپوشاند ودین وعقل را ابراز کند

نفع برای دنیاست . نفع ماندنی نیست

خیر هم برای دنیا هم برای آخرت سودمند است خیرا الدنیا و الاخره . خیر ماندنی است . تبدیل به ثیاب میشود خیر ماده اولیه است نفع ماده خام است (  پنبه ماده خام است نخ ماده اولیه است )

زن ماده اولیه است خام نیست زن در بهشت خیرات حسان است اینقدر که جمال قدرت دارد جلال ندارد زن صبور است مگر میشود زن را تحقیر کرد به زن تحقیر نمیشود مگر تحقیر را بپذیرد پس انسان با تقوا باید ابتدا خودش و سپس خانواده و دوستانش را از شرک . کفر. نفاق . ریا . حرص . حسد . بخل . زنا . فسق . فجور و.....نگه دارد

پس انسان با تقوا باید ابتدا خودش و خانواده و دوستانش را از اسراف . تبذیر . کسالت . تنبلی . غیبت . حسرت . پرخوری . پر خوابی و.... پرهیز دهند و از تجمل پرستی . مصرف زدگی . چشم و همچشمی و دنیا طلبی وظاهر بینی و سطحی نگری واز هر آتشی باید حفظشان کند :

سوره تحریم آیه 6

يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ قُواْ أَنفُسَكمُ‏ْ وَ أَهْلِيكمُ‏ْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الحِْجَارَةُ عَلَيهَْا مَلَئكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَّا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَ يَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ(6)

 

اى مؤمنان! خود و خانواده خود را از آتشى كه هيزم آن انسان ها و سنگ ها است حفظ كنيد. بر آن فرشتگانى خشن و سخت‏گير گمارده شده‏اند كه از آنچه خدا به آنان دستور داده سرپيچى نمى‏كنند، و آنچه را به آن مأمورند، همواره انجام مى‏دهند. (6)

برای حفظ نار باید توجهتان به نور باشد

تعریف تقوا

تقوا از ماده و عبارتست از محافظت چیزی از هر چه که به آن زیان می رساند

سوره حشر آیه 7

مَّا أَفَاءَ اللَّهُ عَلىَ‏ رَسُولِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُرَى‏ فَللهِ‏َِّ وَ لِلرَّسُولِ وَ لِذِى الْقُرْبىَ‏ وَ الْيَتَامَى‏ وَ الْمَسَاكِينِ وَ ابْنِ السَّبِيلِ كىَ‏ْ لَا يَكُونَ دُولَةَ بَينْ‏َ الْأَغْنِيَاءِ مِنكُمْ وَ مَا ءَاتَئكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَ مَا نهََئكُمْ عَنْهُ فَانتَهُواْ وَ اتَّقُواْ اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ(7)

آنچه خدا از [اموال و زمين‏هاى‏] اهل آن آبادى‏ها به پيامبرانش بازگرداند اختصاص به خدا و پيامبر و اهل بيت پيامبر و يتيمان و مستمندان و در راه ماندگان دارد، تا ميان ثرومندان شما دست به دست نگردد. و [از اموال و احكام و معارف دينى‏] آنچه را پيامبر به شما عطا كرد بگيريد و از آنچه شما را نهى كرد، باز ايستيد و از خدا پروا كنيد؛ زيرا خدا سخت كيفر است. (7)

اگر به حرف خدا گوش نکینم خدا شدید العقاب است

امام صادق ع فرموده است :

تقوا یعنی هر کجا فرمان الهی است تو باشی و هر کجا که نهی اوست تو آنجا نباشی

با تقوا بودن چگونه ؟

  1. در آشپزی 2. پوشاک . 3. خرید  4. مهمانی 5. تجملات

 

اللهم عجل لولیک الفرج

 

برای این مطلب نظری ثبت نشده است و یا نظر شما هنوز مورد تایید مدیر سایت قرار نگرفته است