« آزادی و دموکراسی » از منظر « مستکبرین »فرعون، در مواجه با حضرت موسی علیه السلام که پس از ده سال فرار اکنون به نزد او بازگشته بود، گفت :

اگر « خدایی غیر از مرا » قبول کرده باشی، به زندان می‌اندازمت:

قالَ لَئِنِ اتَّخَذْتَ إِلهَاً غَيْري لَأَجْعَلَنَّكَ مِنَ الْمَسْجُونينَ (شعراء/29)

حضرت موسی علیه السلام، فرمود : حتی اگر برایت دلیلی روشنگرانه بیاورم؟ فرعون گفت: اگر از راستگویانی بیاور. و آن حضرت « إعجاز عصا و دست نورانی » خود را به نمایش درآورد. (آیات: 30 تا 34)

فرعون (برای جلوگیری از تحت تأثیر قرار گرفتن درباریان و بیداری احتمالی آنها و برای پنهان کردن دیکتاتوری خود) رو به آنها کرد و موذیانه گفت: این جادوگر ماهری است که می­خواهد با سحرش « شما » را از سرزمینتان بیرون کند، شما چه رأیی می­دهید؟ (شما چه می­فرمائید؟!!)

آنها گفتند: او و برادرش را (موقتا) زندانی کن و به تمام شهرها مأمور بفرست تا ماهرترین ساحران را بیاورند: (آیات: 36 تا 38)

و روزی که تمام ساحران جمع شدند (بلندگوهای مزدور فرعون با إلقاء اینکه شما مردم آزادید و فرعون دنبال دموکراسی است) به مردم گفتند: آیا شما (هم در این مراسم) حاضر می­شوید تا اگر ساحران پیروز شدند « ما هم از آنها پیروی کنیم » ؟

لَعَلَّنا نَتَّبِعُ السَّحَرَةَ إِنْ كانُوا هُمُ الْغالِبينَ (40)

اما وقتی ساحران حقانیت معجزة آن حضرت را دیدند و عاقلانه و مؤمنانه به سجده افتادند و به توحید و نبوت و امامت ایمان آوردند، بلافاصله فرعون چهره دیکتاتوری خود را نشان داد و در حضور تمام مردم متکبرانه فریاد زد: چرا « بدون اجازه من » (عاقالنه تشخیص دادید و) ایمان آوردید؟ پس دست و پایتان را بر خلاف یکدیگر قطع می­کنم و به دار می­آویزمتان:

قالَ آمَنْتُمْ لَهُ قَبْلَ أَنْ آذَنَ لَكُمْ إِنَّهُ لَكَبيرُكُمُ الَّذي عَلَّمَكُمُ السِّحْرَ فَلَسَوْفَ تَعْلَمُونَ لَأُقَطِّعَنَّ أَيْدِيَكُمْ وَ أَرْجُلَكُمْ مِنْ خِلافٍ وَ لَأُصَلِّبَنَّكُمْ أَجْمَعينَ (49)

جالب اینکه در طول تاریخ، آنهایی که بیش از همه از « آزادی و دموکراسی و حقوق شهروندی » سخن گفته ­اند، بیش از همه عامل « اختناق، ترس، تحمیل خود و فشار » بر مردم و حتی حامیان و نوکرانشان بوده­ اند و عاقل باید عبرت بگیرد.


آذرباد     1396/10/27 - 01:26
باسلام واحترام خدمت استاد بزگوار.آیا دموکراسی فرعون که در راستای منافع او برای مردم تعریف شده بود مصداقی از دموکراسی مبتنی بر قوانین بشری در زمان فعلی میباشد مثل قوانین سازمان حقوق بشر که تامین کننده منافع قدرتهای تشکیل دهنده آن است ؟فرعون یک شخص بود اما در در زمان حال با ساحران وفراعنه بسیار روبه رو هستیم ودر واقع در یک بمباران رسانه ای قرار داریم بسیار افرادی هستند که شیفته ابزار وامکانات قدرتهای جهانی میشوند وحتی میهن دوستی خود را هم فراموش میکنند بهترین استدلال برای این افرادچگونه باید باشد؟ باتشکر

با سلام و احترام به شما و سلام به عظمت وجودی زن. به نظر می رسد انسان فقط و فقط با « خودشناسی » می تواند « محبوب و معبود و معشوق » و « دوست و دشمن » و « هم سر » و « إمام و پیشوای » خودش و « 1ـ نیازها، 2ـ توانایی ها ، 3ـ امکانات، 4ـ خطرات، 5ـ نقش و مسئولیت و مأموریت، 6ـ وظائف و تکالیف خودش را بشناسد. افراد غافل و جاهلی که از خود « بیگانه » هستند نه برای خودشان و نه برای والدینشان و نه برای بستگان و دوستانشان و نه برای وطنشان ... هیچ حُرمت و احترام عاقلانه ای قائل نیستند بلکه فقط اسیر حواس و هوس و شهوات نفسانی و غریزی و علائق بی ریشة خویش و تابع محیط و وراثت و دهان مردم هستند. و از هر قانون و مقرراتی که با نفسانیت آنها اصطکاک پیدا نکند ظاهرا حمایت می کنند اما هرگز از منافع مادی و دنیوی خود صرفنظر نمی کنند. بنابراین بهترین « امر به معروف » 1ـ تلاش برای خودشناسی خویش از منظر قرآن. 2ـ آینه بودن برای مؤمنین، 3ـ دعوت اطرافیان به خودشناسی است. موفق و موید باشید.

خاتون     1396/10/23 - 15:06
سلام آجرکم الله خیرا انشاالله

با سلام . ظاهرا شما دو نشانی ایمیل دارید که یکی از آنها مشکل دارد و لذا پاسخهای مرا دریافت نمی کنید و برگشت می خورد.