استقبال جهنمیان از بزرگانِ خودرسم مشترك مردم در تمام‌ اقوام جهان اينست كه از ميهمانان هر جشن و مراسمي، استقبال کرده و به آنها و آنها به یکدیگر « خوش‌آمد » مي‌گویند.

در قيامت نيز وقتي تقواپيشگان به سمت بهشت هدایت مي‌شوند و به آن مي‌رسند، درب‌هاي آن (به طور خودكار) باز مي‌شوند و فرشتگان بهشتي به استقبال آنان آمده و به آنان مي‌گويند : سلام بر شما، گوارايتان باد :

وَ سيقَ الَّذينَ اتَّقَوْا رَبَّهُمْ إِلَى الْجَنَّةِ زُمَراً حَتَّى إِذا جاؤُها وَ فُتِحَتْ أَبْوابُها

وَ قالَ لَهُمْ خَزَنَتُها : سَلامٌ عَلَيْكُمْ طِبْتُمْ فَادْخُلُوها خالِدينَ (زمر/73)

اما وقتي حريم‌شكنان و طغيانگران و مسخره‌كنندگان مومنين را وارد جهنم مي‌كنند، آنها در اعتراض به رفتار « رؤسای » خود در دنيا به آنها مي‌گويند : خوش‌ نيامديد :

قالُوا : بَلْ أَنْتُمْ لا مَرْحَباً بِكُمْ أَنْتُمْ قَدَّمْتُمُوهُ لَنا فَبِئْسَ الْقَرارُ (ص/60)

(به رؤساى خود) مى‏گويند: بر شما خوش مباد اين (سرانجامی که) براى ما از قبل فراهم آورديد که چه بد جایى است و مى‏گويند : خدایا؛ هر كه اين (جوش­آب و چرک­آب) را براى ما فراهم آورده، دو بابر عذاب كن.


آ ذرباد     1396/02/27 - 03:11
باسلام واحترام خدمت شما استاد گرامی آیا طبق معنی آیه 73 سوره زمر مومنین هم وارد جهنم می شوند؟ باتشکر

با سلام به شما. در آیه 72 سوره زمر ، « متکبرین » بودن شرط دخول در جهنم اعلام شده است. بنابراین « مومن نمایانی » که آلوده به کمترین « تکبری » باشند ، قطعا از رحمت الهی محروم خواهند بود. لذا طبق آیات ابتدایی سوره عنکبوت : « ایمان » مردم باید با انواع « ابتلائات و فتنه ها » آزموده شود. در واقع تا « ایمان » به « عمل صالح و خالص » منجر و به عطر « تقوی » معطر نشود ، نجاتبخش نخواهد بود. خداوند ایمان عاقلانه و اعمال صالح و تقوای دائمی را روزی ما و شما و جمیع مومنین فرماید. إن شاء الله تعالی.به برکت صلوات بر محمد و آل محمد