فرق کافر و منافقبه نظر شما مخاطب عزیز ؛

مهمترین فرق « کافر » و « منافق » در چیست ؟

لطفا هر نظری به فکرتان خطور می کند بفرمائید.


حکیمه     1395/12/18 - 14:15
سلام وتشکر اززحمات شما در ترویج تفکر قرآنی باتوجه به آیاتی که ذکر نمودم فرق ایندو علاوه براینکه کافردرظاهروباطن یکی است اما منافق در قلب اعتقادندارداما به خاطر منافع دنیایی تظاهر به اسلام میکندنکته زیباتر اینکه برای رسیدن به هدف تواضع خاصی دارد که در سوره منافقون تشبیه به خشب مسنده شده به معنی چوبهای خشک که درتفسیر این نکته دریافت شدوجالبتر اینکه درسوره منافقون جسمشان ودر آیه 204 سوره بقره خداوندقولشان رامیفرمایدکه مایه اعجاب توای پیامبر میشودشیوه سخن گفتن آنها به نحوی است که درظاهر اظهار محبت میکنند یعنی تواضع در قول دارنددر اخر آیه میفرماید انان سرسخت ترین دشمنانندنشانه آن این است که هنگامی که روی برمیگردانند درراه فساددرزمین کوشش میکنند.

با سلام به شما و سلام به اظهار نظر دقیق و قرآنی شما. آری کافر ، خالقیت و مالکیت و ربوبیت و رحمانیت خداوند و حسابرسی قیامت و آیات الهی را قبول ندارد و تصدیق نمی کند و انکار و تکذیب می کند. اما منافق ، با زبانش دائما اعلام می کند که وجود خدا و قیامت را باور دارد ( و من الناس من یقول آمنا بالله و بالیوم الآخر ) و « مسجد ضرار » هم می سازد و در آن ظاهرا ( اما با کسالت ) « نماز » هم می خواند اما از منظر قرآن مومن نیستند ( و ما هم بمومنین /بقره8) چرا ؟ زیرا « رسولان الهی » و « امامت و ولایت و رهبری » را قبول ندارد. در واقع منافق، « دین منهای سیاست » و « دین بدون رهبری منصوب الهی » را می خواهد. منافق، « بی منطق ترین فرد جامعه » است. زیرا از افراد کثیف و خائنی مثل معاویه و یزید حمایت می کند اما حمایت از أمیرالمومنین صلوات الله علیه را سیاست بازی می نمایاند. پخش اذان و عزاداری هیئت ها را مزاحم آرامش جامعه می داند اما تا نیمه شب برای مراسم عروسیش هر سر و صدایی را مجاز می شمارد و انفجار انواع مواد محترقه و بمبهای دست ساز و خطرناک و گوشخراش را اسباب شادی و انبساط می پندارد و مزاحم آسایش و سلامت مردم نمی داند. عبادت و زیارت و دعا را « خرافه » ولی « این همه خسارتهای جبران ناپذیر چهارشنبه سوزی » را پاسداری از فرهنگ باستانی می نامد. از نالایق ترین، دروغگوترین، بددهن ترین و خائن ترین دولت حمایت و از سالم ترین و مقتدرترین رهبر منصوب الهی، بدگویی و مذمت می کند. منافق، « بیگانه پرستی » را « تمدن و توسعه » و حمایت از مردم و تولید و رشد داخلی را « ارتجاع و عقب ماندگی » می نامد. خداوند بر « تفکر، تعقل، تدبر، بصیرت و ارادة » ما و شما و تمام مومنین و مومنات بیفزاید و جوامع اسلامی را از غفلت، شرک، کفر، نفاق، فسق و فجور و فساد حفظ فرماید. إن شاء الله تعالی

رغداء جاودان     1395/12/14 - 11:09
تفاوت های کافر و منافق در سوره حشر و منافقون و خطبه ی دوم حضرت زهرا سلام الله علیها زیاد دیده می شود. در سوره منافقون اصلی ترین تعریف نفاق، کفر بعد از ایمان است. در خطبه دوم حضرت زهراء سلام الله علیها: شروع کار خوب زیاد هنر نیست، هنر این است که روی کار خوب بایستیم و استمرار داشته باشیم. منافق بدتر از کافر است چرا که کافر از اول کار خوب انجام نمی دهد ولی منافق کار خوب انجام می دهد و استمرار ندارد،کفر بعد از ایمان،تکبر بعد از تواضع و...دارد جنس رذالت منافق خیلی بدتر از کافر است. برای همین مرتد(مسلمانی که کافر می شود) حکم اعدام براش صادر می شود و لی کافر حکم اعدام ندارد.

با سلام به شما و تشکر از ابراز نظر شما. لطفا بفرمائید : « کار خوب » یعنی چه ؟ و بر چه اساسی می فرمائید « کافر » ، « کار خوب انجام نمی دهد » ؟ آیا کدام منافق را سراغ دارید که « کار خوب » انجام داده باشد ؟

حکیمه     1395/12/12 - 16:08
إذا جاءك المنافقون قالوا نشهد إنك لرسول الله و الله يعلم إنك لرسوله و الله يشهد إن المنافقين لكاذبون  ﴿۱﴾ چون منافقان نزد تو آیند گویند: «گواهى مى دهیم که تو واقعا پیامبر خدایى.» و خدا[هم ] مى داند که تو واقعا پیامبر او هستى، و خدا گواهى مى دهد که مردم دوچهره سخت دروغگویند. (۱) وآیه 3 سوره منافقون وآیه 19 سوره حدید

با سلام و تشکر از ابراز نظرتان. لطفا درباره « فرق » آن دو هم کمی توضیح بدهید. ممنون.

حکیمه     1395/12/08 - 08:58
باسلام خدمت استاد بزرگوارودوستان عزیز بابررسی آیات دریافتم که کافر باخدا مشکل دارد یعنی خدارا قبول ندارداما منافق بااینکه در ظاهر خدا را قبول داردهم با خدا مشکل دارد هم با ولی خداوولایت اولیاالهی از پیامبر تا ائمه اطهار را ازدرون قبول ندارد واین گروه از روزی که حضرت آدم(ع)آفریده شد ودرزمان تمام انبیاالهی تاکنون ضربات مهلکی به دین زدهاندکه نمونه های فراوان آن در قرآن آمده است.

با سلام به شما و سلام به پاسخ منطقی شما. لطفا کنید برای پاسختان ، از آیات قرآن شاهد بیاورید تا پاسختان نورانی شود. موفق و موید و در پناه باشید.

رغداء جاودان     1395/12/07 - 11:49
منافق در جامعه اسلامی زندگی می کند و کفرش در وجودش هست و چون اسلام بر خلاف میلش هست و نمی تواند کفرش را بروز بدهد از داخل ضرر می رساند و شکاف ایجاد می کند در جامعه. کافر بیشتر حالت ظاهری دارد و علنا کفرش را بروز می کند. کافر و منافق سیستم ادراکی شون یکی است ولی در عمل فرق می کنند. به نظر می رسد کافر بیشتر به خودش ضرر می رساند ولی منافق بیشتر به جامعه

با سلام به شما و تشکر از ابراز نظر شما. لطفا با استناد به آیات قرآن ( متن آیات یا ترجمه ی آنها ) اختلاف کافر و منافق را روشن تر و واضح تر بیان فرمائید. در انس با قرآن موفق و موید باشید.

اکرم اصغری     1395/12/03 - 20:45
باسلام به استاد بزرگوار و دوستان. کافر:افرادی که خدا و پیامبر راقبول ندارند و اطاعت هم نمیکنند. منافق:افرادی که خدا و پیامبر را قبول ندارند ولی وانمود میکنند که اطاعت میکنند. پس متونیم بگیم که افراد منافق رو نمیتونیم به راحتی بشناسیم و منافقین در قیامت خیلی وضعشان نسبت به کافرین بدتر است،و بااین اوصاف خیلی باید مراقب خودمون باشیم تا جزء این دسته نباشیم.

با سلام به شما و سلام به پاسخ شما. لطف کنید با استناد به آیات قرآن ، اختلاف کافر و منافق را مشخص تر و روشن تر بیان فرمائید. با سپاس فراوان

خاتون     1395/11/30 - 16:54
با سلام و عرض ادب و تشکر فراوان بابت سوالات زیبایی که باعث میشه لحظاتی از تفکرات دنیایی کنده بشم به نظر من مهمترین تفاوتشون صداقت کافره و برتری او نسبت به منافق ممنون میشم اگه در مورد هدف این سوال توضیح بیشتری بدین

با سلام به شما . ظاهرا ایمیلتان ایرادی دارد که پاسخهای من برای شما ارسال نمی شود. لطفا نشانی ایمیل خود را با دقت بیشتری ثبت نمائید. با تشکر

خاتون     1395/11/29 - 12:53
سلام استاد گرامی واقعا ممنونم که با طرح پرسش لحظاتی ذهنم را از مزبله ها بیرون میکشید. به نظر من مهمترینش صداقت کافر است که لااقل باعث میشود یک قدم از منافق جلوتر باشد.

با سلام به شما و سلام به اظهار نظر شما. به نظر می رسد کافر ، در کفر خود هیچ صداقتی ندارد بلکه مواضع و انکار و کفر او ، بروز « جهل و جهالت » و رجوع نکردن او به عقلش باشد. لطفا برای دریافت پاسخ این پرسش ، اولا : در قرآن جستجو کنید و ثانیا : صبر کنید تا ظرف روزهای آینده نظر مرا هم ببینید. إن شاء الله تعالی موفق و موید باشید.

حکیمه     1395/11/29 - 00:36
باعرض سلام خدمت استاد بزرگوار ودوستان عزیز به نظرمهمترین فرق: کافربه طور روشن وصریح اصول یا ضروری دین راانکارمی کندامامنافق در باطن کافرودر ظاهر مسلمان است.منافق از کافر خطرناکتروعذاب اودر آخرت ازکافر سخت تر است درحقیقت پلی است که کفار به وسیله آن بخرابکاری در اسلام راه مییابند.

با سلام به شما و تشکر از پاسخ شما. اینکه منافق خطرناکتر از کافر است ، صحیح است. اما فرق این دو قشر باید با تأمل در قرآن و تاریخ صدر اسلام ، روشن تر شود. موفق و موید باشید.