مؤمن و موسيقي ؟مؤمنين حقيقي، چنان در بندگي ذوب شده‌اند كه مرتكب لغو نمي‌شوند و از آن اعراض نيز دارند:

قد أفلح المؤمنون. ... و الذين هم عن اللغو معرضون.(23/3)

لغو ، هر كار و سخن نامفهومي است كه در جهت بندگي و تقرب شخص به كمال، مفيد نيست.

مؤمني كه نظام الهي را به مثقال ذره خير و شر حساس می بیند براي هر لحظة زندگي به مقتضاي احكام و اوامر و نواهي الهي، خود را مسؤول و موظف به عمل صالح مي‌داند و از هر چه توجه او را از تقرب به خالق و وظائف بندگيش غافل و باز دارد ، مي‌گريزد. لذا در بهشت هم لغوي شنيده نمي‌شود :

......و إذا سمعوا اللغو أعرضوا عنه و قالوا .....لا نبتغي الجاهلين.(28/55) .... و اذا مروا باللغو مروا   كراماً.(25/72) في جنةٍ عاليةٍ لاتسمع  فيها  لاغيةٌ.(88/11)


Ng     1395/11/26 - 12:57
با سلام موسیقی های حماسی و انقلابی یا در مدح معصومین چطور؟ گاهی گوش دادن به این موسیقی ها حس و شور مبارزه با ظلم را در انسان تقویت میکند.

با سلام به شما و سلام به پرسش شما. به نظر می رسد به هر دلیل در باب « هنر » ( جز چند کتاب ) در حوزه های علمیه تلاش لازم و کافی و جامع و اجتهاد مستمری صورت نگرفته است. اما مقام معظم رهبری که خداوند وجود مبارکشان را برایمان حفظ فرماید کتاب مختصری تحت عنوان « هنر » دارند که احتمالا می تواند مطلب را برایتان روشن کند. برخی از مراجع آن موسیقی را مجاز می دانند که از « چهار » ایراد مبرا باشد و برخی از مراجع ، مبرا بودن موسیقی از « دو مورد » را کافی می دانند. لطفا به رساله مرجع خود مراجعه فرمائید و ببینید و یا از دفترشان بپرسید ایشان کدام ایرادها را باعث « غیر مجاز » شدن موسیقی می دانند. من اطلاعات بیشتری در این زمینه ندارم. التماس صلوات