نه هر چشمي نظر دارداز نظر تمام مردم جهان ، « داشتنِ چشم و بينايي » از نشانه‌هاي « سلامت انسان » است.

اما چون انسان از دو جنبة مادی و روحاني پدید آمده، پس برايش « دو نوع نگاه » امکان دارد :

1ـ نگاه حسي و مادي و ظاهربين و زميني ،

2ـ نگاه عاقلانه و روحاني و معنوي و ملكوتي.

لذا از منظر وحي، ملاكِ سلامتِ بينايي انسان ، « داشتن ديد عقلي و بصيرت باطني » است.

پس آنها كه نشانه‌هاي خدا و انتصاب الهي أنبياء و أولياء او را نمي‌بينند از منظر وحي، كورند :

... وَ أَغْرَقْنَا الَّذينَ كَذَّبُوا بِآياتِنا إِنَّهُمْ كانُوا قَوْماً « عَمينَ » (أعراف/64)

 

برخي را مي‌بيني كه تو را مي‌بينند اما (چون نگاه عاقلانه ندارند انتصابِ الهی) تو را نمي‌بينند :

... وَ تَراهُمْ يَنْظُرُونَ إِلَيْكَ « وَ هُمْ لا يُبْصِرُونَ » (أعراف/198)


آذرباد     1395/07/09 - 00:24
باسلام خدمت شما استاد گرامی.در احادیث آمده است که مردم پیرو امرا وحاکمات خود هستند آیا غفلت وتخلف آنها از حدود الهی مربوط به دولتمردان آنها هم می باشد واگر هست کدام بیشتر سزاوار امر به معروف ونهی از منکر هستند .آیا دولت باید جلوی تخلف را بگیرد؟ آیا امر به معروف ونهی از منکر وظیفه حاکمیت است؟ مردم می گویند مملکت قانون دارد وکسی نباید به کار کسی دخالت کند لذا در مورد امر به معروف ونهی از منکر خیلی ها بی تفاوت هستند!

با سلام به شما. اینکه فرموده اند : مردم تحت تاثیر « ملوک » خود هستند اصلا به این معنی نیست که « باید » تحت تاثیر باشند. « هر انسانی » قطعا « مختار » است و بر خلاف إلقاء مدعیان روان شناسی و جامعه شناسی ( = أشاعره = جبریون ) ، تحت تاثیر « وراثت و محیط و لقمه و رفیق و همسر و ... » نیست و هیچ عامل درونی و بیرونی نمی تواند انسان را « مجبور » به رفتاری (اختیاری) نماید. أمر به معروف و نهی از منکر ، « شرائط » و « مراتب » دارد . برخی از مراتب آن با حفظ شرائطش بر همگان واجب است اما بالاترین مراتب آن که نیازمند مجوز قانونی و قوه قهریه دارد فقط بر « حاکمان و مسئولین و أمراء و خواص » واجب است. قیام عاشوراء یک مقصدش ، إحیاء أمر به معروف ( = بیداری امت اسلامی و إحیاء ارزشهای الهی ) و نهی از منکر ( مبارزه با دولت کثیف و خبیث یزید ) بود.

آذرباد     1395/07/06 - 15:08
سلام.تشکراز پاسخ های شما که شوق را در ما ایجا د وهدایت می کند.این طور به نظر می اید برای انتخاب همسر باید شناسا یی بر اساس ملاکهایی که خود دختر وپسربراسای نوع نگرش به زندگی دارند انجام شودکه البته اگر این ملاکها با قرآن که کتاب زنگی ما است تطبیق داشتا باشدمایه سعادت خواهد شدبعد در موقعیتهای مختلف این ملاکها توسط اشخاص ویا رابطهایی ویا خود فردمحک وآزمایش شود بعد نظر قطعی اعلام شود . لطفا راهنمایی بفرمایید مذهب به چه معناست؟

با سلام به شما . ببخشید پرسش شما برایم روشن نیست. چون دختر و پسر هر دو مخلوقند باید فقط ملاک ها و معیارهای خالقشان را در قرآن و اسلام ، برای انتخاب هم سر رعایت کنند. و انسان تا « سر » خود را نشناخته نمی تواند « هم سر » خود را بشناسد. ضمن اینکه باید توجه داشت که « إحراز کفویت » فقط برای « حال » است اما هیچ « ضمانت و گارانتی » برای آینده ندارد. در میادین « مین گذاری شده » ، مطمئن ترین نقطه ، « رد پای نفر جلو » است. در عربی به « رد پا » ، « مذهب » می گویند. مومنین در دنیای مین گذاری شده فقط « رد پای 12 نفر » را می پیمایند تا هرگز « هلاک » نشوند.

آذرباد     1395/07/06 - 14:47
باسلام واحترام .اینکه در احادیث آمده مردم پیر امراوحاکمان خود هستند چه جایگاهی در غفلت وتخلف آنها دارد بعضی ها می گویند حکومتها ودولتها با وضع قوانین ناصحیح باعث اانجام تخلف می شوند ومردم مقصر نیستند پس آنها را نباید امر به معروف ونهی از منکرکرد وهمه چیز برعهده حکومت است .

با سلام لطفا پرسشتان را روشن تر بفرمائید.متشکرم

آذرباد     1395/07/05 - 03:54
سلام.تشکر از مطالب مفید شما.آیا در انتخاب همسر نبایدبه ظاهر توجه کرد؟ حتی ظاهر مذهبی !خیلی از افراد در انتخاب همسر دچار شک می شوند وروبه استخاره می آورند پس چه راه کارمنطقی وجود دارد؟

با سلام به شما و سلام به شوق عاقلانه ی شما در فهمیدن. مردم در خریدن « کتاب » به چه چیزی باید توجه کنند ؟ جلد کتاب ؟ یا محتوای کتاب ؟ آیا اگر سکه طلا و جواهرات ، کثیف و آلوده شوند از « ارزش » آنها کم می شود ؟ از منظر قرآن ، « زن » جواهر گرانبها و بسیار ارزشمند و مقدسی است که زیبایی او در مظهر صفات جمال الهی بودن اوست نه در چهره و اندام او. در احادیث فرموده اند که مراقب باشید آن زن ، « سکه قلابی و جواهر بدلی » نباشد. متأسفانه مدرسه و دانشگاهی که استکبار به ما تحمیل کرده ، از دخترها ، « یکپارچه آقا » می سازد لذا چند روز ! بعد از ازدواج خیلی از زوجها مثل دو « قطب هم نام » از یکدیگر متنفر و جدا می شوند. آیا مگر « مذهب » ، « ظاهر » هم دارد ؟ آیا زن معاویه و یزید و زن عمر سعد و شمر و خولی و یا زن حضرت نوح و حضرت لوط سلام الله علیهما ، ظاهر غیر مذهبی داشتند و بی حجاب یا بدحجاب یا شُل حجاب بودند ؟ آیا « ظاهر » داعشی ها یا پرچم آل سعود ملعون ملاک اسلامیت آنهاست ؟ لطفا مفهوم درست استخاره را در دعای 33 صحیفه سجادیه ببینید. کار « غیر مجاز » و « غلطی » که میان مردم ( به اسم استخاره ) رایج شده ، همان « تفأل » و فال گیری است که خلاف عقل و در قرآن ممنوع است. لطفا از مرکز آمار بخواهید آمار بگیرند ببینند اینهمه طلاقهای روزافزونی که صورت می گیرد آیا به خاطر « تفأل نکردن » و « مشاوره نرفتن » یا « زشتی دختران » و « فقر پسران » است ؟ یا به خاطر اینکه ازدواجشان از ابتدا ، اصلا « عاقلانه و اسلامی » نبوده است ؟ برای « انتخاب » هر چیزی و برای تشخیص « اصلی و بدلی » آن چیز ، حتما « ملاک و محک » مناسب وجود دارد باید آنها را پیدا کرد.