پیام شب قدرسلام

آیا در کل عالم سفره ­ای جز سفره­ ی خدا هست ؟ پس تمام مخلوقات در هر جایی بر سر سفره لطف الهی ­اند و تمام عالم هر روز و هر لحظه ­اش ، « ضیافت الله » است. اما چرا ماه مبارک رمضان را « ضیافت الله » نامیده ­اند ؟

خداوند انسان را آفرید تا بزرگترین آیت و آینه ­ی خود باشد و این استعداد را در هر فردی قرار داد تا « نمودِ » او باشد. پس وقتی به ملائکه دستور داد به او سجده کنند آنان را به سجده به غیر خود فرمان نداد و آنان به خدا سجده کردند.

اما به دلایلی بشر در تمایلات غریزی و گرایشات مادی فرو رفت و خودش را گم کرد و آینه­ ی خدانمائیش کدر شد.

لذا خداوند ماه رمضان را قرار داد تا او بتواند با روزه­ داری و پرهیز از تمایلات غریزی و با تمسک به قرآن ، از فطرت و عقل و قلبش غبارروبی کند و در لیالی قدر با تنظیم خود با « انسان کامل » بهتر از هزار ماه به کمال جهش پیدا کند.

در شب قدر انسان باید بفهمد که برای هیچ مدرک، ثروت، قدرت، شهرت و شهوتی ، « مسجود ملائکه » نشده است. او در این شب باید از خودش بپرسد : « پس من برای چه خلق شده ­ام ؟ »

خداوند در این ضیافت، شیطان را به بند می­کشد و عوامل غفلت و موانع توجه را کنار می­زند تا انسان آزاد و نگاهش آسمانی شود و عظمت خود را بیابد که اگر حقیقت خودش را بیابد به خدا رسیده زیرا : مَن عرف نفسَه فقد عَرف ربّه.

و شب قدر برای اینست که بفهمد غیر از وجود انسان کامل (= إسم أعظم) در عالم خبری نیست. این ماه و لیالی قدر آن فرصت ویژه­ای است برای خوب نگاه کردن به انسان و إنتها و نقطه اوج او یعنی همان « انسان کامل » را دیدن. زیرا جهان « بدون انسان کامل » بی­ معنا و بی ­ارزش و بی­ جهت است پس ماه مبارک رمضان و شب قدر اصلا برای شناختن « انسان کامل و إسم أعظم الهی » و دست دادن و بیعت کردن و پیوستن و جهت­ گیری به سمت امام است.

البته شیطان هم به عزت خدا قسم خورده تا تمام مردم إلاّ مخلصین را اغوا کند اما چگونه ؟

مثل هر دشمن بزرگی که اگر بخواهد مثلا مردم تهران را بیمار کند آب را از سد کرج آلوده می­کند شیطان هم سراغ سرچشمه می­رود. سرچشمه کجاست ؟

اگر او بتواند ارتباط انسان با امامش را قطع کند برایش کافیست. وقتی ارتباط انسان با این نقطه ­ی آرمانیش مخدوش و یا قطع شود هر عملی که انجام دهد ( حتی نمازها و عباداتش ) عامل و حسرت و خسران و جهنمی شدن اوست.

خود ابلیس هم با آن همه عبادتش ، به خاطر همین سجده نکردن به « انسان کامل » ، شیطان و رجیم و ملعون شد.

پس مهمترین روش شیطان برای قطع این ارتباط ، کشاندن مردم از « بیعت و تبعیت » به انواع « حسادت » است.

حضرت هابیل با حسادت شهید شد و أنگیزه­ی اکثر آنانکه مقابل حضرت امیرالمومنین علیه­السلام ایستادند حسادت بود.

مثلا در جنگ احزاب هیچ رزمنده­ای از مهاجر و انصار جرأت مبارزه با عمرو بن عبدود را نداشت و داوطلب مبارزه نشد لذا پیامبر أکرم صلی الله علیه و آله چند نفر صاحب نام را به نام به نبرد فرا خواندند اما هیچکدام نرفتند. اما وقتی آن افراد ضعیف الایمان دیدند که أمیرالمومنین صلوات الله علیه آن جوان ذوب شده در توحید کار را یکسره کرد به جای اینکه از او تبعیت کنند به حرف شیطان دل دادند که می­گفت : ببینید شما نتوانستید اما او توانست پس او عامل خفّت شماست!

و اینگونه آن بیماردلان ، با آن همه سابقه و جهادشان ! کینه او را به دل گرفتند و مولود کعبه را به شهادت رساندند.

پس در شب قدر باید بفهمیم که « اعتقاد به خدا » دردِ ابلیس عابد و قابیل أهل قربانی کردن را درمان نکرد ، پس تا توجه ما به « اسم أعظم الهی » و « امام معصوم و منصوب الهی » جلب نشود ، هر گونه کمالی برای ما منتفی است.

ماه رمضان و این لیالی قدر، بهترین زمان برای پیوند با « انسان کامل » است با این اتصال حکمت و نور خدا در عقل و قلب انسان جاری و او مثل خدا ، « عزیز » و « خدشه­ ناپذیر » می­شود و البته در این راه هر فرد باید خود را دریابد.

که اگر هر یک از ما برای اصلاح نگاه و عمل خودش تلاش نکند قطعا در اصلاح اطرافیانش هم عاجز خواهد بود و از انواع « حسادت » گریزی نخواهد داشت و به هیچ کمال و تعالی و تقرب و سعادتی نخواهد رسید.

و العاقبه للمتقین


برای این مطلب نظری ثبت نشده است و یا نظر شما هنوز مورد تایید مدیر سایت قرار نگرفته است