رمز ارتباط مؤثر و همدلیبيشترين تلاش زوج‌ها و والدين و رهبران و بيشتر مردم جهان ، براي إرتباط‌ گيري و پيوند با يكديگر صورت مي‌گيرد. اما غالب آنها از بي‌ وفايي‌‌ شكايت مي‌كنند و رمز همدلي را نمي‌دانند.

قرآن كريم ( در رد تأثير مستقل همة مخلوقات و عوامل بيروني ) مي‌فرمايد :

اگر آنچه در زمين است إنفاق و خرج كني نمي‌تواني ميان مردم الفت و پيوند برقرار نمايي :

وَ أَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْ لَوْ أَنْفَقْتَ ما فِي الْأَرْضِ جَميعاً ما أَلَّفْتَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْ .... (انفال/63)

از منظر وحي ، تنها رمز همدلي و وحدت عميق و پايدار ميان افراد خانواده و جامعه و جهان‌، توجه دروني و قلبي به يگانه معبود آفرينش و يافتن لياقت لازم براي عنايت الهي است :

... وَ لكِنَّ اللَّهَ أَلَّفَ بَيْنَهُمْ إِنَّهُ عَزيزٌ حَكيمٌ (انفال/63)


امير     1395/04/09 - 14:39
سلام استاد چگونه با قران ارتباط بر قرار كنم؟ چند بار تصميم به ختم گرفتم ولي نشد .

با سلام به شما و سلام به شوق قرآنی شما. قرآن به هر انسانی قبل از تولدش « تعلیم » شده پس در درون هر انسانی « قرآن » هست و « بروز » آن ، نیازمند « طهارت » و « تذکر » و « یادآوری » است. پس هر قدر انسان ، به « طهارت ظاهری و باطنی » و قدرتِ « بصیرت و تأمل و دقت و تفکر و تعقل و تفقه و تدبر » خود بیشتر رجوع و به « فطرتش » بیشتر توجه داشته باشد ، قطعا در « فهم قرآن صامت » و « اطاعت از قرآن ناطق » و متبلور نمودن « قرائت قرآن » در ابعاد مختلف زندگی خود ، موفق تر خواهد بود. و از آنجا که در این نظام آموزشی که استکبار به ما تحمیل کرده ، « تقویت اراده » مورد توجه قرار نمی‌گیرد و اغلب ما مردم شهر معمولا در کارهای روزانه‌ی خود « نظم و برنامه » نداریم ، لذا انس با قرآن را با استعانت از خالق متعال و استمداد از مادرمان حضرت زهرای أطهر سلام الله علیه ، از مقدار « کم » شروع کنید. ابتدا با خودتان قرار بگذارید « هر روز مثلا یکی دو آیه را با توجه بخوانید و در مفاهیم واژه‌ها و مطالب آنها تأمل و تفکر کنید و یک نکته‌ی کاربردی از آنها را در دفتری ثبت کنید » و بعد از یکی دو ماه که اراده ی شما قوی تر و شوقتان بیشتر شد آنها را به « 5 آیه » و « 10 آیه » و « یک صفحه » افزایش دهید. ضمنا اگر مایل باشید می توانید برای من بنویسید تا یک کار قرآنی را با هم انجام دهیم. امیدوارم در این ضیافت با شکوه و خصوصا در این دهه سوم ماه مبارک رمضان که احتمال شب قدر در آن بیشتر است ، « انس مرتب با قرآن » را پیدا کنید و با تقویت اراده و ایمان و امید خود ، در پناه قرآن صامت و قرآن ناطق ، همواره شادکام و کامتان با قرآن صاعد شیرین و عاقبت به خیر باشید. إن شاء الله تعالی.