نشانة اخلاص ؟غالب زنان و شوهران و دانش‌آموزان و دانشجویان و مردم و مسئولين، موفقيت تلاش‌هاي خود را در « نتيجه و بازتاب » كارشان و « واکنشی » كه مخاطبينشان از خود بروز مي‌دهند، مي‌جويند.

اما أنبياء و أولياء الهي و آنان كه عاقل و بالغ و مومنند‌‌ و كارشان را مخلصانه و تنها براي تقرب به بارگاه الهي انجام مي‌دهند نه تنها « هيچ توقعي » از مخاطبين خود ندارند و « أجری » نمی‌خواهند بلكه تحت تاثير تكذيب، تهدید، تطمیع، توهين، تحقير، تملق و تحریم و واكنش‌هاي مثبت و منفي مخاطبين خود نيز قرار نمي‌گيرند و « شکایت » هم نمی‌کنند.

 زیباترين نشانة اخلاص آنان اينست كه وقتي در جمع قيامتي پيامبران از آنها پرسيده مي‌شود :

چقدر مردم ، دعوت شما را پذيرفتند ؟

يَوْمَ يَجْمَعُ اللَّهُ الرُّسُلَ فَيَقُولُ : ما ذا أُجِبْتُمْ ؟

پاسخ آن موحدان عزیز اينست كه : « ما نمي‌دانيم ، تنها تو هر چيز پنهاني را مي‌داني » :

... قالُوا لا عِلْمَ لَنا إِنَّكَ أَنْتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ (مائده/109)


Ng     1395/09/14 - 00:03
با سلام پس ملاک موفقیت را در چه باید جست؟ پس چرا این همه دین سفارش به رضایت شوهر یرای زن و رضایت پدر و مادر میکند و حتی میگوید اگر مرد از زن ناراضی باشد اعمالش قبول نیست؟

با سلام به شما و سلام به توجه شما. به نظر می رسد هر فرد « عاقل و بالغ و مکلفی » در قبال والدین و همسرش و دیگران ، « وظائف » مشخصی دارد که در شرع تبیین شده اند و « موفقیت هر فرد در تطبیق اعمال او با وظائف عقلی و شرعی اوست ». مثلا اگر پاسخ های دانش آموزی در برگه امتحانش با پاسخهایی که در کتاب و کلاس گفته شده است تطبیق کند ، او موفق می باشد. اما « رضایت » والدین و همسر و دیگران چون همیشه « منطقی و ثابت و مبرا از نفسانیت و ظاهربینی و دنیاطلبی » نیست لذا در قرآن به عنوان « ملاک » بیان نشده و در احادیث و روایات هم موردی را به خاطر نمی آورم و ظاهرا ربطی به موفقیت ندارد. در تعالیم اسلامی هر مسلمانی فقط باید برای « رضایت خدا » تلاش کند لذا شاید بالاترین مرتبه ی سیر و سلوک در عرفان ، راضی شدن به رضایت الهی است. امیدوارم خداوند متعالی ، ما و شما را در شناخت وظائف و انجام درست و به موقع آنها موفق فرماید.إن شاء الله تعالی

خانوم     1395/09/13 - 23:15
با سلام مگه پیامبران ناظر بر امت چه پیدا و چه پنهانشان نیستند؟ پس چرا میگویند نمیدانیم؟ مگر پیامبر اکرم در زمان حیاتشان نمیدانستند چه کسانی اهل ایمانند و چه کسانی نیستند؟ مگر الان از حال مسلمانان خبر ندارند؟

با سلام به شما و سلام به کنجکاوی مومنانه ی شما. پیامبران الهی ، علم و اطلاع و هر چه دارند را از خداوند و خود را فقط « واسطه » می دانند پس طبیعی است که در برابر آن پرسش الهی ، متواضع باشند و پاسخ آن را به خود خداوند ارجاع دهند. لطفا اگر پاسخ دیگری یافتید مرا هم آگاه کنید. با تشکر